ایالات متحده آمریکا (USA) یکی از بزرگترین کشورهای جهان با جغرافیای پویا و چندرشته است. این کشور دارای زمینی به وسعت 9.8 میلیون کیلومتر مربع و در شمال قاره آمریکا قرار دارد. جغرافیای ایالات متحده بسیار متنوع است و تقریبا تمامی انواع اقلیم ها و مناطق طبیعی را به خود اختصاص داده است:

  1. شمال شرق: این منطقه معمولاً بسیار سرد است و شامل مناطق شامل نیویورک، میشیگان، ورمونت، و نیوهمپشر است. این مناطق برای طبیعت خودشان، راه‌های فرعی دشوار، و درختان زیبا خودشان مشهورند.
  2. خلیج: این مناطق در جنوب شرقی آمریکا و همچنین مکزیک هستند. همچنان که تماشای طبیعت آنها از دیدگاه کامل رایج نیست، اما درحالی که آب و هوای شمال شرق خشک و سرد است، خلیج نسبتا گرم و مرطوب است.
  3. مناطق میانه غربی: ادغام ویژگی‌های اقلیم های دسته بندی نشده، این مناطق شامل ایالاتی مانند اوکلاهما، تگزاس، نبراسکا، داکوتای شمالی و جنوبی هستند. در این مناطق، زمستان ها سرد و تابستان ها گرم در مقایسه با شمال غربی آمریکا و شمال شرقی می باشند.
  4. غربی: این مناطق شامل ایالاتی مانند کلرادو، آریزونا، نیومکزیکو، وایومینگ و مونتانا می‌شود. در این مناطق، زمستان ها سرد و مرطوب و تابستان ها آگاه، خشک و داغ هستند که بسیاری از اقلیم هایی که بوته ها و درختان وحشی شغلی کشاورزان هستند را به خود اختصاص داده اند.
  5. شمال غرب: این مناطق شامل واشنگتن، اورگون، آلاسکا، و آیداهو می باشند. این مناطق برای پوشیده شدن با جنگل های بلند و سرسبز، آب و هوایی مرطوب و گرم در تابستان، و پوشیده شدن با برف در زمستان شناخته شده اند.

ایالات متحده (USA) دارای سه اقیانوس در محدوده دامنه آنها است. آنها به طور مشخص شامل موارد زیر هستند:

۱. اقیانوس آرام: این اقیانوس در سواحل غربی آمریکا و آسیایی کمربندی های طولی واقع شده است. این اقیانوس بزرگ ترین اقیانوس دنیا و منطقه پویا و متنوعی از حیات وحش و مناظر طبیعی است. سواحل آن به شمال از آلاسکا و به جنوب از سیتی کوز بوده و به ساحل های کالیفرنیا، اورگون، واشنگتن، و مرز جنوبی مکزیک می‌رسند.

۲. اقیانوس آتلانتیک: این اقیانوس اغلب شمال از آفریقا، اروپا و امریکای جنوبی پوشش داده شده است. این اقیانوس با خلیج مکزیک، کارائیب، ویروجن و دریای سرخ متصل است و سواحل آن به شمال از کانادا و به جنوب از برمودا، برزیل و آفریقا می‌رسند.

۳. اقیانوس قطب جنوب: این اقیانوس با سری طولی غربی در دور دنیا پوشش داده شده است. سواحل کشورهای شیلی، آرژانتین، استرالیا، و نیوزیلند را به خود اختصاص داده است. این اقیانوس با تمام سایر اقیانوس ها متصل نیست و تنها با دریایی که توسط شهاب‌سنگ ها به عنوان نتیجه یک حادثه به وجود آمده است متصل است.

گرم ترین مناطق ایالات متحده در منطقه جنوبغربی قرار دارند، به طور خاص در منطقه بیابانی آریزونا و نوادا. در این مناطق در تابستان دما بیشتر از 50 درجه سانتیگراد می‌شود.

سردترین مناطق ایالات متحده در منطقه شمالی و کوه‌های راکی قرار دارند، به طور خاص در ایالات مونتانا، وایومینگ و السکا. در این مناطق در زمستان دما ممکن است به زیر 50 درجه سانتیگراد برسد.

بلندترین نقطه در ایالات متحده واقع در ایالت کلرادو است و ارتفاع آن حدود ۴٬۴۰۳ متر است و نام آن Pikes Peak است.

کوتاه‌ترین نقطه در ایالات متحده، دریاچه مرده در ایالت کالیفرنیا است که در نزدیکی دریای آرام قرار دارد و ارتفاعش کمتر از ۸۶ متر است.

در نتیجه، آمریکا با وجود جغرافیای پویا و متنوع، تنوعی از اقلیم ها از طرفی، صنعت های مختلف و باغ های پر ثمر، گندم، جنگل های بزرگ، چشمه های آب، کوهستان ها، کویر ها، و کانی های شگفت انگیز را به خود اختصاص داده است.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0