1. یک اشتباه رایج که هر سال شاهد آن هستیم این است که وقتی افراد DS-260 را شروع می کنند، شماره تاییدیه یا تاریخ تولد را با فرمت اشتباه وارد می کنند و در نهایت 3 بار امتحان می کنند. اگر 3 بار ناموفق تلاش کنید، DS-260 شما مسدود می شود. روند بازگشایی مجدد دشوار است زیرا باید با KCC و یا سفارت تماس بگیرید که روند بسیار کندی است که ممکن است هفته ها یا بیشتر طول بکشد. (بارها و بارها این مسئله پیش آمده که برای ورود اولیه به فرم DS-260 تاریخ تولد رو درست وارد میکنن ولی غافل از آنکه در فرم اولیه ثبت نام این تاریخ اشتباه وارد شده! یا آنکه جای اسم و فامیل در زمان ثبت نام جابجا وارد شده!)

2. برای ارسال DS-260 زیادم عجله نکنید، زیرا در این صورت یک سال در مورد انلاک آن برای رفع اشتباهات خود بحث خواهید کرد. (نمونه هایی از اطلاعات وارد شده نادرست: آدرس ایالات متحده، فراموش کردن حساب رسانه های اجتماعی، اطلاعات مدرسه، فراموشی وارد کردن ملیت دوم، دروغ و کم گویی در فرم و اظهارت خلاف واقع). بهتر است قبل از اولین سابمیت، مطمئن شوید که همه چیز درست است، بنابراین فقط در صورت تغییر خانواده (همسر جدید ? یا فرزند ??) باید دوباره آنلاک کنید. آنلاک فرم DS-260 ساده نیست. KCC اغلب کند عمل میکند مخصوصا در آغاز پراسس پروندها، همچنین به عینه مشاهده کرده‌ایم که آنلاک و ارسال مجدد فرم (ریسابمیت) گاهی می‌تواند باعث تأخیر در پردازش کیس شود.

3. اطلاعات را صادقانه وارد کنید و اطلاعاتی رو که داخل فرم وارد میکنید برای همیشه نزد خودتون نگه دارید و در مراحل بعدی داخل امریکا هر کجا اطلاعاتی ازتون خواستن بر اساس اطلاعت داخل فرم پاسخ بدین. در سیستم دولتی آمریکا اصل بر صداقت هست مگر اینکه خلافش ثابت بشه.

4. برای موضوعات جزئی مثل ادرس، شماره پلاک یا … اصلا فرم رو انلاک نکنید و زمان مصاحبه قبل از مصاحبه به آفیسر بگید.

5. سفارت رو تا وضعیت مصاحبه ها مشخص نشده تغییر ندین. برای تغییر سفارت فرم رو انلاک نکنید بلکه ایمیل تغییر سفارت بفرستید. اگر کشور محل اقامت شما تغییر کرد انگاه نیاز به انلاک و اضافه کردن محل فعلی اقامت دارید.

6. در پروسه لاتاری هیچ نیازی به وکیل یا نماینده ندارید و لاتاری ساده ترین شیوه مهاجرت هست. فقط انچه هست و واقعیت رو بنویسید و در زمان مصاحبه بگید. اگر توانایی انجام مراحل این پروسه را در خود نمیبینید کمی بیشتر و عمیق تر راجع به مسئله خیلی مهم مهاجرت فکر کنید و تصمیم بگیرید.

7. پروسه لاتاری پارسال خللی در امسال ایجاد نمیکنه و طبق زمان بندی کار میره جلو. سیستم امریکا یک چرخه معیوب رو تکرار نمیکنه مگر اینکه مشکلی مثل کرونا به وجود بیاد که کل پروسه مختل بشه.

اقدامات پس از قبولی در لاتاری امریکا

اینه که فرم تقاضای ویزای مهاجرتی ایالات متحده (DS-260, Online Immigrant Visa and Alien Registration Application) رو تکمیل کنه (این مرحله مهمترین مرحله از پروسه هست و باید با دقت انجام بشه)
فرم “تقاضای ویزای مهاجرتی” یا همون DS-260 یک فرم آنلاین است که فقط برندگان لاتاری با کیس نامبرشون (موجود در نامه اول)+تاریخ دقیق تولدشون (میلادی) میتونن وارد این فرم بشن
فرم DS-260 در چندین صفحه طراحی شده که هر صفحه شامل سوالاتی از وضعیت حال حاضر یا گذشته شماست . این فرم قابلیت Save داره و میتونید این فرم رو در چند مرحله تکمیل کنید لذا از وارد شدن به این فرم نترسید و فکر نکنید که به محض ورود باید یکباره تکمیلش کنید.

در فرم ۲۶۰ بعد از اینکه با اطلاعات شخصیتون وارد فرم شدید ، در اولین قسمت یعنی تب IV APPLICATION ، نام تمام اعضای خانواده که در ثبت نام اولیه لاتاری وارد کرده اید رو مشاهده خواهید کرد که با کلیک روی نام هر شخص ، فرم اون فرد باز میشه و فرد میتونه اقدام به تکمیل فرمش کنه . اگر در این مدت (از زمان ثبت نام لاتاری تا الان) تغییری در خانواده شما رخ داده ، بدین شرح عمل کنید :
1. اگر کسی به شما اضافه شده (همسر یا فرزند) ، از گزینه ADD APPLICANT استفاده کنید و فرم وی رو ایجاد کنید .
2. اگر نام کسی از خانوادتون رو در ثبت نام اولیه فراموش کردید که وارد کنید ، دست نگه دارید چون شما نمیتونید از این گزینه ADD APPLICANT استفاده کنید و متاسفانه پرونده شما ریجکت هست .
3. اگر کسی از خانواده شما کم شده (طلاق یا فوت) ، اصلا نباید وارد فرمش بشید یا اگر اشتباها وارد شدید نباید سابمیتش کنید .

روی نام هر شخصی که کلیک کردید و وارد فرمش شدید ، سه تب خواهید دید : تب COMPLETE ، تب REVIEW و تب SIGN .
در تب Complete باید تمام سوالات رو پاسخ بدید و تمام صفحات رو یکی بعد از دیگری تکمیل کنید .
بعد از تکمیل تمام صفخات وارد تب Review میشید تا برای آخرین بار صحت تمام اطلاعاتتون رو چک کنید . (باید دقیق چک کنید چون بعد از Sign دیگه امکان تغییر اطلاعاتتون رو ندارید)
و پس از چک نهایی وارد تب Sign میشید تا فرمتون رو تایید نهایی کنید که پس از تایید نهایی ، به شما یک صفحه حاوی دو بارکد نمایش داده خواهد شد که باید از اون صفحه یک پرینت یا اسکرین شات تهیه کنید .
مهم : اولین سوال در فرم DS-260 هر فرد اینه که توی کدوم سفارت میخواین مصاحبه بشین . از اونجایی که ایالات متحده در کشور ما سفارت نداره ، ما برای مصاحبه به زبان فارسی باید یکی از این سه سفارت رو انتخاب کنیم : آنکارا ، ابوظبی ، ایروان (افراد برای انتخاب هر یک از سفارت های امریکا در دنیا آزاد هستند). در این پست راجع به انتخاب سفارت توضیح دادم.


توصیه شخصی من اینه که قبل از تکمیل این فرم کارهای زیر رو انجام بدید تا فرمتون رو با دقت بیشتری تکمیل کنید :
1. مدارک شناسنامه + دیپلم + پیش دانشگاهی + کارت پایان خدمت تمام اعضای خانواده (برنده اصلی + همسر + فرزندان مجرد و زیر ۲۱ سال) رو به یک دارالترجمه رسمی ببرید و ترجمه کنید (زمان تقریبی ترجمه : ۷ تا ۱۰ روز)
2. اگر پاسپورت ندارید ، برای اخذش (تمام اعضای خانواده) اقدام کنید (زمان تقریبی ۱۵ روز)
3. اگر پاسپورت شما کمتر از یکسال اعتبار دارد ، برای تمدیدش اقدام کنید (زمان تقریبی : ۱۵ روز)

نکات :
1. سال های قبل فرم DS-260 شاید تا ۱۰ یا ۲۰ روز بعد از اعلام نتایج لاتاری برای منتخبین اون سال غیر فعال بود لذا از اینکه فرم، کیس نامبر شما رو نشناسه نگران نشید و زیاد امتحان نکنید. این زمان در سال های اخیر خیلی کوچکتر شده.
2. برای وارد شدن به فرم بعد از وارد کردن کیس نامبر و تاریخ تولد، گزینه (I am the (Applicant رو انتخاب کنید.
3. بعض وقتها بری ورود به شما این امکان رو نمیده و ارور میده که چیزی رو اشتباه میزنی! دقت کنید دارید یه چیزی رو اشتباه میزنید یا به جای فامیل باید اسم رو بزنید چون در زمان ثبت نام اشتباه وارد کردید یا مشکل از تاریخ تولد شماست. اگر هیچ جوره موفق نشدین وارد اکانت شید حتما به کی سی سی اطلاع بدید.
4. در تکمیل فرم DS-260 نهایت دقت رو در ورود اطلاعات داشته باشید اما اگر کیستون پایینه به هیچ وجه در سابمیت این فرم تعلل نکنید و هر چه زودتر انجام بدید.
5. با توجه به طولانی بودن زمان (پنج ماه) بررسی اولیه فرم ۲۶۰ در KCC ، سابیمت زود هنگام برای کیس های بالا هیچ تاثیری در تسریع دعوت به مصاحبه نداره پس لزومی نداره همه زود سابمیت کنن. از هول حلیم تو دیگ نیوفتی …
6. پس از تکمیل فرم در انتهای ان درست قبل از مرحله سابمیت کیس نامبر رو بدون صفرهای قبلش وارد کنید تا سیستم ارور نده.
7. سوالات متداول در مورد فرم DS-260 در سایت وزارت امور خارجه امریکا :

https://travel.state.gov/content/visa%E2%80%A6questions.html

پیروز و موفق باشید ?