قبل از مطالعه همه چیز درباره لاتاری، ابتدا شرایط شرکت در لاتاری گرین کارت را با دقت مطالعه نمایید. سپس نسبت به طی مراحل زیر اقدام نمایید.

شرح زمانبندی برنامه لاتاریتاریخ میلادی
ثبت نام لاتاریاوایل اکتبر تا اوایل نوامبر
چک نتایج لاتاریاوایل می تا 30 سپتامبر سال بعد در آن دوره
ارسال دعوتنامه اولین دوره برای مصاحبه برای برندگاناواسط آگوست
انجام اولین دور مصاحبه برندگاناوایل اکتبر
آخرین مهلت صدور ویزا30 سپتامبر سال بعد در آن دوره

برنامه لاتاری گرین کارت چیست؟

دولت آمریکا همه ساله از طریق قرعه کشی به ۵۰,۰۰۰ نفر از سراسر دنیا گرین کارت اعطا می کند. در صورتی که در این قرعه کشی برنده شوید، میتوانید به همراه خانواده تان به طور دائمی در آمریکا اقامت داشته و کار کنید. لاتاری گرین کارت بهترین فرصت را در اختیار شما قرار می دهد تا به رویاهایتان جامه عمل بپوشانید و زندگی کاملاً جدیدی را در آمریکا شروع کنید.

به دلیل این‌ که هدف اصلی لاتاری، حفظ تنوع نژادی در آمریکا است، ویزای ارائه شده به افراد ساکن در کشورهایی که به صورت معمول از روش‌ های مختلف به آمریکا مهاجرت می‌کنند، ارائه نمی‌شود. در بولتن ویزا به صورت هرساله فهرستی از کشورهایی که مجاز به شرکت در لاتاری هستند مشخص می‌ شود.

کشور هایی که طی ۵ سال گذشته بیشتر از ۵۰ هزار مهاجر از طریق ویزا های خانوادگی و کاری به آمریکا فرستاده باشند، مجاز به ثبت نام در لاتاری نیستند. از جمله این کشور ها که در اکثر مواقع غیر مجاز هستند می‌توان به چین، هند و انگلستان اشاره کرد.

این قرعه کشی به واقع فرصتی باور نکردنی برای افرادیست که رویای مهاجرت به آمریکا را در سر می پرورانند، اما نمی توانند یا نمی خواهند درگیر کندی سرعت، هزینه زیاد، و فرایند نامطمئن مهاجرت شوند.

قرعه کشی تماماً توسط برنامه های کامپیوتری مخصوص اینکار و به صورت تصادفی انجام می گیرد. به طوری که هیچ گونه سهمیه بندی بین اتباع کشورهای شرکت کننده در نظر گرفته نمی شود.

آیا ثبت نام لاتاری آمریکا غیر قانونی است؟

ثبت نام در لاتاری در صورتی که در محدوده رعایت قوانین کشور باشد، هیچ‌ گونه منع قانونی ندارد.

گرین کارت چیست؟

گرین کارت مجوز اقامت دائم در امریکاست که دارنده آن با در اختیار داشتن این کارت کلیه حقوق شهروندی ایالات متحده امریکا اعم از تحصیل، کار و زندگی را به دست می آورد. همچنین می تواند آزادانه و بدون نیاز به اخذ ویزا به آمریکا رفت و آمد کند. گرین کارت به مانند ویزایی مادام العمر برای شما تلقی خواهد شد. به شما فرصت اقامت و کار دائمی در آمریکا خواهد داد. بعد از این که ۵ سال از اقامت شما در آمریکا گذشت، قادر خواهید بود برای دریافت شهروندی (Citizenship) آمریکا اقدام نمایید. در همان حین مانند هر فرد دیگر، میتوانید کار کنید، کودکان خود را به مدرسه بفرستید، خانه بخرید و هر آنچه که یک شهروند آمریکایی اجازه انجام آنرا خواهد داشت، به جز حق رای داشته باشید.

مزایای داشتن گرین کارت برای مهاجران:

شما می توانید:

در هر نقطه از ایالات متحده آمریکا به صورت دائمی سکونت داشته باشید.
در آمریکا کار کنید.
ملک بخرید.
مدارس دولتی و عمومی ثبت نام کنید.
اقدام به اخذ گواهینامه رانندگی در ایالت محل سکونت تان کنید.
به نیروهای مسلح ایالات متحده ملحق شوید.
از بیمه تامین اجتماعی، بیمه بیکاری و خدمات درمانی در صورت واجد شرایط بودن برخوردار شوید.
زمانیکه واجد شرایط بودید، برای شهروندی اقدام کنید. این پروسه در آمریکا Naturalization نام دارد.
برای همسر یا فرزندان مجردتان درخواست ویزا و اقامت در آمریکا بدهید.
تحت شرایط معینی آزادانه آمریکا را ترک یا به آمریکا بازگردید.

زمان ثبت نام لاتاری گرین کارت

زمان ثبت نام رسمی در سایت اداره مهاجرت آمریکا (www.dvlottery.state.gov) معمولاً ما بین اوایل مهر تا اواسط آبان هر سال به مدت یک ماه می باشد.
پس از اتمام مراحل ثبت نام، یک کد تاییدیه ثبت نام (Confirmation Number) به شما داده میشود. کانفرمیش نامبر (Confirmation Number) یک کد ۱۶ رقمی می باشد که پس از ثبت نام در لاتاری گرین کارت به متقاضی داده می شود تا در مراجعات بعدی جهت اطلاع از نتیجه لاتاری در سایت وارد کرده و از قبولی یا عدم قبولی خود با خبر شود.

در صورتی که این کد را گم کنید، اعلام بازیابی آن در هنگام اعلام نتایج وجود دارد. تا حد امکان سعی کنید پس از ثبت نام و دریافت این کد، در حفظ و نگهداری آن کوشا باشید.

این کد پس از اتمام ثبت نام در سایت اداره مهاجرت به کاربر داده می شود، اما دریافت این کد به معنای این نیست که اطلاعات شما به طور صحیح وارد شده است. اطلاعات شما و تصاویرتان بعد از تکمیل فرم ها توسط کارشناسان اداره مهاجرت مورد بررسی قرار می گیرد و در صورت تایید آنها از نظر فنی و منطقی، در لاتاری شرکت داده می شوید.

زمان اعلام نتایج لاتاری گرین کارت

بعد از این که مراحل ثبت نام را با موفقیت سپری کردید و بعد از اتمام مهلت ثبت نام، دولت آمریکا تمامی مدارک ارسالی به سایت را مورد بررسی قرار خواهد داد و در صورت احراز تمامی شرایط، آنها را برای شرکت قرعه کشی آماده خواهد کرد. نتایج قرعه کشی اوایل ماه می هر سال اعلام و تا اواخر سپتامبر ادامه دارد.

شرایط شرکت در قرعه کشی

شرایط قرعه کشی بسیار ساده است، فرد شرکت کننده جـدای از دارا بودن شرایط کلی اخذ ویزا همانند عدم عضویت در گروهای تروریستی، عدم ابتلا به بیمـاریهای خطـرناک واگیر دار مثل وبـا و… باید دارای شرایط زیر نیز باشند:

– دارای تابعیت یکـی از کشـورهـای مجـاز (در اینجا ایران)
– دارای مدرک دیپلم (یا معادل ۱۲ سال تحصیل کامل) یــا دو سـال سـابقـه کـار در طول ۵ سال گذشته
– شرایط سنی
– تا سن ۱۷ سالگی می بایست همراه والدین یا قیم قانونی شرکت کرد و از ۱۷ تا ۲۱ سالگی هم می توان به همراه والدین و هم به تنهایی شرکت کرد. (جهت کسب شانس مضاعف)
– کسانی که زیر ۱۸ سالگی موفق به اخذ دیپلم متوسطه شده اند می توانند در قرعه کشی به تنهایی شرکت کنند.
– در زمان ثبت نام داشتن گذرنامه الزامی نمی باشد. (افراد بدون گذرنامه نیز امکان شرکت دارند.)

نحوه اطلاع از قبولی

برای اطلاع از نتیجه لاتاری خود مراحل زیر را انجام دهید:

ابتدا صفحه ی مربوط به اطلاعات ثبت نامی حاوی کانفرمیشن نامبر خود را آماده کنید. جهت ورود به بخش اعلام نتایج لاتاری به سایت https://dvprogram.state.gov مراجعه کنید. در صفحه مشاهده شده بر روی Continue کلیک کنید.

قسمت اول : Confirmation Number را وارد نمایید.

قسمت دوم : فامیلی خود را به انگلیسی وارد نمایید.

قسمت سوم : سال تولد خود را وارد نمایید ( به میلادی ).

قسمت چهار : کد ربات را وارد نمایید ( کپچا را تایید کنید ).

دکمه submit را کلیک کنید و نتیجه را ببینید.

در صورتی که با صفحه ی زیر و عبارت you has not been selected رو به رو شدید، متاسفانه شما انتخاب نشده اید.

و در صورتی که با تصویر زیر حاوی you has been randomly selected و بارکد روبه رو شدید شما در این دوره پذیرفته شده اید.

پس از قبولی

در صورت قبولی و پس از دریافت نامه قبولی از سایت فوق و اطلاع از کیس نامبر (Case Number) باید اقدام به تکمیل فرم DS 260 نمائید. محل مصاحبه (سفارت آمریکا در آنکارا، ایروان یا ابوظبی)، اکنون زمان تکمیل فرم های مربوط به اطلاعات فرد برنده شده و همراهان او تا دریافت ویزای اقامت دائم در آمریکاست. تنها فرمی که باید بعد از قبولی تکمیل کنید فرم DS-260 است که به صورت آنلاین از طریق سامانه سیس تکمیل شود، اکنون باید واکسیناسیون را تکمیل کنید و کارت زرد بین الملل دریافت کنید و منتظر دعوتنامه (2NL) جهت دعوت به سفارت باشید. در خوشبینانه ترین حالت پس از انجام مصاحبه در صورت عدم نیاز به طی کردن مراحل اداری، ویزای تکضرب دریافت میکنید یا حالت دوم به مرحله AP ورود میکنید و تا 30 سپتامبر یا اتمام ویزا فرصت دارید کلیر شوید و ویزای خود را دریافت کنید. برای اطلاعات بیشتر میتوانید به مقالات مرتبط با AP در سایت رجوع کنید.

به صورت کلی بعد از انجام مصاحبه، در صورت واجد شرایط بودن از نظر سفارت، معمولاً یک ویزای ۶ ماهه روی پاسپورت شما می خورد که می توانید طی این مدت به آمریکا سفر کنید. (جهت اطلاع بعضی از دوستان ویزا یک برچسب یا لیبل است که روی یکی از صفحات پاسپورت شما چسبانده میشود?)

خلاصه اقدامات پس از برنده شدن در لاتاری را حتما مطالعه نمائید.

دریافت گرین کارت

با ارائه مدارک لازم و انجام مصاحبه، در صورت عدم بروز مشکل، ویزای شما در کشور محل سفارت روی گذرنامه تان تحویل شما داده میشود که اعتبار آن معمولاً ۶ ماه می باشد. پس از دریافت ویزا و سفر به آمریکا، در فرودگاه یک ادرس جهت ارسال گرین کارت از شما خواسته می شود که بین دو هفته تا یک ماه طول می کشد تا گرین کارتتان را دریافت کنید.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0