درود بر همگی
خیلی از دوستان در خصوص مدرک دیپلم کار و دانش و فنی و حرفه‌ای سوال پرسیده بودند که لازم دونستم برای راهنمایی به شما دوستان در این باره بیشتر توضیح بدم.

مهم‌ترین دلایل رد شدن پرونده های لاتاری، اشتباه در تکمیل فرم اولیه ثبت نام لاتاری و اظهارات دروغ در مورد مدرک تحصیلی (جعل مدرک)، سربازی (عدم صداقت و مدرک جعلی) کشور تولد و وضعیت تاهل و فرزندان است. باید بدانید کسانی که آخرین مدرک تحصیلی شان زیر دیپلم یا دیپلم بزرگسالان و یا دیپلم ۱۱ ساله است در مصاحبه لاتاری احتمالا ریجکت خواهند شد. در سال های گذشته ریجکتی با مدرک تحصیلی دیپلم بزرگسالان صورت میگرفت اما طبق جدید ترین تغییرات در سال ۲۰۲۴ چندین مورد ریجکتی به دلیل دیپلم ۱۱ ساله فنی و حرفه ای اتفاق افتاده است.

شرط داشتن دیپلم برای لاتاری امریکا

1- داشتن دیپلم کامل شرط ثبت‌نام و از الزامات جهت داشتن شرایط ویزای لاتاریست. این دیپلم با دیپلم ۱۲ ساله امریکا معادل و برابر است.
2- درصورت نداشتن دیپلم امکان ارایه 2 سال سابقه کار در پنج سال اخیر در مشاغل مورد تایید وزارت کار ایالات متحده امکان پذیر است. این مورد در سالهای اخیر دیده نشده و سفارت سختگیری و تکیه روی مدرک تحصیلی داشته است حداقل برای برندگان ایرانی…
تبصره1 : منظور از دیپلم کامل، دیپلم بصورت آکادمیک بدون وقفه و به صورت ۱۲ ساله و بدون در نظر گرفتن رشته تحصیلی است.
تبصره 2: دیپلم بزرگسالان با وقفه تحصیلی (گپ تحصیلی)‌ دیپلم کامل محسوب نمی شود. همچنین دیپلم ۱۱ ساله فنی و حرفه ای و کاردانش نیز دیپلم کامل محسوب نمیشود.
تبصره 3: دیپلم بصورت مکاتبه ای، دیپلم کامل نیست ولی دیپلم آموزش از راه دور و آموزش آزاد دیپلم کامل محسوب میشود.
تبصره 4 : با تحصیل در مدارک بالاتر از دیپلم، شرط بررسی دیپلم از بین می رود و دیگر اهمیتی ندارد دیپلم با چه شرایطی بوده و چند ساله بوده است.
تبصره 5: حداقل زمان تحصیل مدارک بالاتر 4 ترم یا 2 سال است. اینکه دانشجو باشید یا نه و چند ترم را سپری کرده باشید تصمیم گیرنده افیسر پرونده شماست و نویسنده این مقاله نمیتواند در این مورد تصمیم گیری کند و نظری قاطه بیان کند.
تبصره 6: ملاک شرایط قبل از اعلام نتایج لاتاری است و تکمیل تحصیلات و گرفتن دیپلم بعد از اعلام نتایج شرایط بررسی قرار نمیگیرد. (قابل توجه کسانی که هنوز مدرک دیپلم نگرفتن! ولی لاتاری ثبت نام کردن!!! )

✔️ دیپلم های نظام قدیم نظری (با پیش دانشگاهی) و طبیعتا دیپلم های ۶۳۳ نظری هم مورد قبول هستند.

✔️ دیپلم کاردانش قدیم و فنی و حرفه ای قدیم که به صورت ۱۱ ساله بوده اند و فاقد مدرک پیش بوده اند مورد قبول نیست، اما نظام جدیدش (۶۳۳) که به صورت ۱۲ ساله است مورد قبول هستند.

✔️ مدرک دیپلم موسسات فنی مثل سازمان فنی حرفه ای و مراکزی که بعد از شش ماه ( یه دیپلم تحت هر عنوانی یهویی صادر میکنن ) مورد تایید نیستند و نباید در بخش تحصیلات فرم ۲۶۰ ثبت شوند چراکه در فرم از عبارت socondary level above استفاده شده یعنی اینکه مدرک دوره های آمادمیک یا ووکیشنال دبیرستانی به بالا رو وارد کنید ( قابل توجه ادمین گروه‌ها و ولاگرهای عزیز ) از این رو دیپلم مراکز فنی جز تحصیلات اکادمیک و دبیرستانی (های اسکول) محسوب نمیشود.

⭐️ و در اخر با توجه به توضیحاتی که بنده دادم و با توجه به نوع مدرک شما، این آفیسر پرونده س که تصمیم گیرنده نهاییست.

⚠️میتونید مراجعه کنید به راهنمای سامانه صدور تاییدیه تحصیلی در این باره در صفحه 3 فایل pdf کامل توضیح داده شده… (از دکمه سبز کنار سایت یا انتهای مطلب دانلود کنید). اگر آخرین مدرک تحصیلی شما دیپلم است باید برای اطمینان از صحت تجربیات نویسنده مطلب و معادل بودن با دیپلم ۱۲ ساله امریکا بیشتر تحقیق کنید.


اگر دیپلم شما کامل نیست راه حل:
* دانشجو بشید و مقطع فوق دیپلم را به پایان برسانید و موفق به کسب دانشنامه این مقطع گردید.
* در پنج سال گذشته حداقل 2 سال سابقه کاری داشته باشید که آن کار نیاز به دوسال آموزش یا تجربه نیاز داشته باشد.
اگر حداقل 2 سال سابقه کار در 5 سال گذشته دارید باید ببینید که آیا عدد SVP شغل شما برابر یا بزرگتر از عدد 7 است یا خیر. ( این مقاله )

امیدوارم که این توضیحات به شما دوستان عزیز در ثبت نام در لاتاری کمک کند و قضیه این دیپلم 11ساله هنرستانی و بزرگسالان ها برای همیشه تکلیفش برای بچه ها معلوم شده باشد.