Memorial Day در آمریکا روزی است که به یاد و تجلیل از سربازان و خدمتکاران نظامی کشور که در جنگ‌های آمریکا شرکت کرده‌اند و در آن‌ها جان باخته‌اند، برگزار می‌شود. این روز در آخر هفته آخر ماه مه برگزار می‌شود و یکی از روزهای تعطیل رسمی در آمریکا است.

این تعطیلات در سال 1971 به طور رسمی به یک تعطیلات فدرال تبدیل شد. به طور سنتی، مردم از گورستان ها و یادبودهای سربازان امریکایی بازدید می کنند و با قرار دادن تاج گل و پرچم های امریکا بر روی گورهای سربازان این روز را گرامی می دارند.
در دسامبر ۲۰۰۰، لحظه یادبود، ملی اعلام شد و امریکایی ها را تشویق کرد تا یک لحظه احترام و سکوت را در ساعت ۳ بعد از ظهر روز یادبود به افتخار همه کسانی که جان خود را در جنگ از دست دادند، رعایت کنند.

همچنین چندین رژه در سراسر کشور برگزار می شود.
بزرگترین رژه روز یادبود در کشور در واشنگتن دی سی برگزار می شود که در آن بیش از 200،000 امریکایی برای تماشای این رویداد حاضر می شوند.
رژه های قابل توجه نیز در شیکاگو و Little Neck-Douglaston (NY) برگزار می شود، اما در سراسر امریکا رژه هایی وجود خواهد داشت که امریکایی ها برای تماشا، به یاد آوردن و جشن گرفتن جمع می شوند.

در طول روز یادبود، تمام پرچم های امریکا باید تا ظهر به حالت نیمه افراشته درآیند و پس از آن باید تا غروب آفتاب برافراشته شوند.

خاطرات و روایتهای رنجهای سربازان آمریکایی نیز در بعضی موارد، انصافاً تلخ است.

لوتر هرشل استوری، سرباز 18 ساله‎‌ای بود که در نبرد کره مفقود شد. این جوان 18 ساله که زخمی شده بود و به این نتیجه رسیده بود که بهتر است همرزمانش را معطّل خود نکند، از آنها خواست تغییر موضع بدهند و او آنها را پوشش خواهد داد. او را دیگر هرگز ندیدند. پیش از آغاز عملیات نافرجام تجسّس برای یافتنش، بالاترین نشان افتخار نظامی را فرماندهانش برای او در نظر گرفتند. حالا پس از 73 سال… به لطف آزمایش DNA روی بقایای یافته شده در یکی از مواضع نبرد کُره، او شناسایی شده و به نام و نشان افتخارش، تشییع و خاکسپاری می‎شود.

+1
22
+1
64
+1
65
+1
3
+1
0
+1
0
+1
0