چه وسایلی جزو بار مجاز هواپیما هستند؟

هر بار که با هواپیما سفر می‌کنید و به محض ورود به فرودگاه، این استرس را خواهید داشت که ماموران فرودگاه به خاطر حمل وسایل ممنوعه در هواپیما جلوی شما را بگیرند. بنابراین باید از قبل نسبت به قوانین حمل بار مجاز هواپیما آشنایی داشته باشید، و بدانید که در سفر با هواپیما چه وسایلی را با خود حمل کنید و چه وسایلی را همراه خود به فرودگاه یا داخل هواپیما نبرید.

اگر قبل از سفر هوایی قوانین حمل بار مجاز هواپیما را بدانید و چمدان و کیف دستی خود را با دقت ببندید، در این صورت در سفر خود با مشکلی مواجه نخواهید شد و دیگر نیازی نخواهد بود که چمدان خود را برای بررسی ماموران امنیتی فرودگاه بیرون بریزید.

البته اگر مایل به دانستن جزئیات قوانین حمل بار هوایی و لیست وسایل مجاز در هواپیما هستید می‌توانید به وب سایت اداره امنیت حمل و نقل( TSA) مراجعه کنید.

در سفر با هواپیما مجاز به حمل چه وسایلی هستید؟

آیا فندک و سایر وسایل آتش زا جزو بار مجاز هواپیما هستند؟

اگر بدانید که مسافر کناری شما در هواپیما، با خود وسایل آتش زا حمل می‌کند، چه احساسی به شما دست می‌دهد؟ آیا احساس راحتی می‌کنید؟ قطعا پاسخ شما منفی است. هیچ کس دوست ندارد هواپیمایی که با آن سفر می‌کند آتش بگیرد.

به همین دلیل است که ایرلاین‌ها قوانین سخت گیرانه‌ای در رابطه با حمل مواد آتش زا در نظر می‌گیرند. به طور کلی طبق قوانین حمل بار هواپیمایی، مواد آتش زا از لوازم ممنوع در هواپیما هستند و بهتر است که اگر به آن‌ها نیاز داشتید، در همان مقصد خریداری کنید. البته اگر سیگار می‌کشید نگران نباشید، طبق قوانین ادراه امنیت حمل و نقل می‌توانید با خود یک فندک بوتانی یا فندک زیپو حمل کنید. هر چند که این فندک کوچک را هم فقط می‌توانید داخل کیف دستی خود بگذارید و اجازه ندارید آن را در چمدان بگذارید. همچنین فندک باید در کیف دستی باقی بماند و حق خارج کردن آن از کیف خود را ندارید.

آیا مواد غذایی جزو بار مجاز هواپیما هستند؟

تمام مواد غذایی که با خود به فرودگاه می‌برید، مانند دیگر وسایلی که با خود حمل می‌کنید از اشعه ایکس عبور داده می‌شوند. بنابراین قبل از اینکه بار سفر خود را ببندید، باید مطمئن شوید که طبق قوانین TSA مجاز به حمل کدام یک از مواد غذایی هستید.

به طور کلی قوانین حمل بار مجاز هواپیما در مورد مواد غذایی تقریبا در همه ایرلاین‌ها یکسان است و تفاوت‌های جزئی با یکدیگر دارند. حمل مواد غذایی مانند گوشت، سبزیجات، میوه و دانه‌های گیاهان با هواپیما در اکثر کشورها ممنوع است و در فرودگاه ضبط خواهد شد.

همچنین طبق قوانین TSA غذاهای ژله‌ای یا مایع بیشتر از ۳٫۴ اونس( ۱۰۰ میلی لیتر) را نمی‌توانید با کیف دستی خود به کابین هواپیما ببرید و باید آن‌ها را داخل چمدان بگذارید.

حمل مواد شرکتی مانند کیک‌ها، برگرها، چیپس و انواع کوکی مجاز است. اما باید مواد غذایی را در ظروف در بسته غذایی حمل کنید.

حمل مایعات غلیظ مانند انواع مواد غذایی ژله‌ای، روغن‌، سس کچاپ، و یا ماست به داخل هواپیما ممنوع است.

مقدار مجاز مایعات در سفر با هواپیما چقدر است؟

طبق قانون ۱-۱-۳ TSA مسافران هواپیما مجاز به حمل مایعات به مقدار محدود هستند. اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم، مسافران مجاز به حمل مایعات در اندازه کمتر از ۱۰۰ میلی لیتر هستند. ضمنا تمامی ظروف مایعات باید در کیسه‌های پلاستیکی زیپی بسته بندی شوند.

اگر مایل هستید که بیش از ۱۰۰ میلی لیتر مایعات همراه خود به هواپیما ببرید، باید مایعات مورد نظر را داخل چمدان قرار دهید تا به انبار هواپیما منتقل شود.

آیا لوازم آرایشی جزو بار مجاز هواپیما هستند؟

طبق قانون ۱-۱-۳ TSA مواد آرایشی مایع مانند کرم مرطوب کننده پوست، خط چشم و لاک پاک کن را اگر حجمی کمتر از ۱۰۰ میلی لیتر داشته باشند می‌توانید با خود به داخل کابین هواپیما ببرید. در غیر این صورت باید آن‌ها را به چمدان خود منتقل کنید.

مواد بهداشتی مانند دهانشویه، خمیردندان، ژل سر و موادی از این قبیل نیز شامل قانون ۱-۱-۳ TSA می‌شوند.

دئودورانت، اسپری و مواد ژل مانند را هم باید همراه مایعات دیگر قرار دهید.

اگر می‌خواهید که رژ لب، رژ گونه یا سایر لوازم آرایشی که مایع نیستند را داخل کیف دستی قرار داده و همراه خود داخل کابین هواپیما ببرید، محدودیتی در این زمینه وجود ندارد و لوازم آرایشی غیر مایع جزو بار مجاز هواپیما محسوب می‌شوند.

آیا ناخن گیر و سایر وسایل تیز و برنده جزو بار مجاز هواپیما هستند؟

وسایل تیز و برنده مانند ناخن گیر، موچین، قیچی، چاقو و… جزو لوازم ممنوع در کابین هواپیما هستند و نمی‌توانید آن‌ها را داخل کیف دستی خود حمل کنید چون وسایل تیز و برنده نوعی سلاح به حساب می‌آیند. در نتیجه آن‌ها را باید داخل چمدانی که به قسمت انبار هواپیما منتقل می‌شوید بسته بندی کنید. اگر اصرار دارید که ناخن گیر همراه خود داشته باشید، حتما در نظر داشته باشید ناخن‌گیر یا چنین وسیله‌ای که همراه خود حمل می‌کنید اندازه‌ای کوچکتر از ۴ اینچ داشته باشد. اما توصیه ما به شما این است که حتی وسایل کوچک برنده را نیز داخل کیف دستی خود قرار ندهید.

چه نوع باتری جزو بار مجاز هواپیما به حساب می‌آید؟

همه ما در سفر حداقل یکی از وسایل الکترونیکی که به باطری نیاز دارند مانند لپ تاپ، دوربین عکاسی و موبایل، همراه خود داریم. بنابراین نیاز است که بدانیم آیا حمل باتری به داخل هواپیما مجاز است و اگر پاسخ مثبت است، مجاز به حمل چه نوع باتری‌ای هستیم؟

به طور کلی TSA دو عامل را برای حمل باتری در هواپیما در نظر می‌گیرد:

  • نوع باتری( برای مثال باتری خشک)
  • اندازه باتری( انرژی باتری بر حسب وات بر ساعت)

با توجه به فاکتورهای گفته شده مشکلی با بردن وسایل الکترونیکی نام برده شده به داخل کابین هواپیما نخواهید داشت اما برخی باتری‌ها را نیز باید داخل چمدان قرار دهید و جزو بار مجاز کابین هواپیما به حساب نمی‌آیند. باتری ماشین جزو این دسته باتری‌ها محسوب می‌شود.

البته استثنائاتی هم در مورد حمل باتری در هواپیما وجود دارد. برای مثال اگر همراه خود ویلچر به هواپیما می‌برید، باید اطلاعات باتری آن را به اپراتور هواپیما بدهید، تا باتری به طرز صحیحی برای هواپیما بسته بندی شود.

آیا می‌توانیم همراه خود شارژر به هواپیما ببریم؟

شارژر جزو بار مجاز هواپیما به حساب می‌آید و می‌توانید آن را هم داخل کیف دستی و هم داخل چمدان با خود به هواپیما ببرید.

آیا سگ و دیگر حیوانات خانگی جزو بار مجاز هواپیما محسوب می‌شوند؟

ماه پیش در پروازی که از ایالت تگزاس امریکا به نیویورک انجام می‌شد، سگی که داخل صندوق بالای سر مسافران گذاشته شده بود، جان خود را از دست داد.

در این پرواز سه ساعته یکی از مهمانداران هواپیما از صاحب سگ خواسته بود که او را در صندوق بالای سر خود بگذارد.

با وجودیکه این خانواده با توجه به قوانین TSA از محفظه مخصوص سگ هم استفاده کرده بودند، اما با اصرار خدمه هواپیما، سگ را در صندوق بالای سر مسافران گذاشته بودند.

به دنبال این اتفاق تراژیک، هواپیمایی ایالات متحده مسئولیت مرگ سگ را بر عهده گرفت.

بهترین راه سفر هوایی با حیوانات خانگی چیست؟

اگر می‌خواهید که در سفر هوایی، حیوان خانگیتان را هم همراه خود ببرید، پیشنهاد می‌کنیم که از قوانین مربوط به حمل حیوانات خانگی توسط ایرلاینی که با آن پرواز می‌کنید آگاهی داشته باشید.

برخی ایرلاین‌ها اجازه می‌دهند که فقط سگ‌های راهنما همراه صاحب خود وارد کابین شوند. برخی دیگر با توجه به وزن و اندازه حیوان، و ابعاد محفظه حامل حیوان، اجازه حمل آن به داخل کابین را می‌دهند.

هنگامی که با حیوان خانگی خود سفر می‌کنید، بهتر است موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  • اندازه حیوان خانگی
  • محفظه حامل حیوان خانگی
  • هزینه حمل حیوان
  • مزاج و خلق و خوی حیوان خانگی
  • میزان فضای صندوق بالای سر مسافران

آیا میل بافتنی جزو بار مجاز هواپیما است؟

شاید دوست داشته باشید هنگامی که سوار هواپیما هستید خودتان را با بافتنی سرگرم کنید.

ممکن است که واقعا از بافتن لذت ببرید، اما باید بگوییم که حمل میل بافتنی به داخل کابین هواپیما مجاز نیست. در حقیقت طبق قوانین TSA، میل بافتنی نوعی اسلحه محسوب می‌شود. بنابراین اگر میل بافتنی و یا قلاب بافی همراه خود دارید، داخل چمدان قرار دهید.

آیا لوازم ورزشی جزو بار مجاز هواپیما هستند؟

حمل هر گونه وسیله ورزشی چوبی مثل چوب بیلیارد، چوب بیسبال، چوب اسکی، چوب گلف، هاکی و … داخل کابین هواپیما مجاز نیست. بنابراین بهتر است که این وسایل را همراه خود به هواپیما نبرید. اما اگر ورزشکار هستید و مجبور به حمل وسیله ورزشی خود هستید، باید آن‌ها را بسته بندی کرده و تحویل قسمت بار هواپیما بدهید.

آیا ابزارآلات جزو بار مجاز هواپیما هستند؟

باید به شما بگوییم که حمل انواع ابزارآلات مانند چکش و پیچ گوشتی به داخل کابین هواپیما ممنوع است. شاید به نظر شما ابزارآلات اسلحه به حساب نیایند اما ماموران امنیتی فرودگاه طور دیگری فکر می‌کنند! بنابراین اگر اصرار به حمل چنین وسایلی در سفر هوایی خود دارید، حتما آن‌ها را داخل چمدان گذاشته و تحویل قسمت بار فرودگاه دهید.

آیا آلات موسیقی جزو بار مجاز هواپیما هستند؟

کلیه سازهای موسیقی را می‌توانید همراه خودتان داخل کابین هواپیما ببرید. البته به شرطی که ابعاد آن کمتر از ۱۲۰سانتی‌متر باشد. در غیر این صورت باید ساز را با کیسه‌های حباب‌دار بسته بندی کرد و تحویل بار هواپیما داد.

اقلام ممنوعه در پرواز

چه اقلامی را می‌توانید با خود به داخل کابین هواپیما ببرید؟
کبریت و فندکیک جعبه کبریت بی خطر.فندک‌های معمولی.
وسایل الکترونیکیوسایل الکترونیکی قابل حمل مانند موبایل، تبلت و لپ تاپ‌های با سایز استاندارد.وسایل الکترونیکی بزرگ‌تر مانند لپ تاپ، کنسول‌ بازی‌های ویدئویی و DVD Player ها را هنگام بازرسی امنیتی مسافر باید به صورت جداگانه اعلام کند.
ابزار و وسایل کوچکموچین، تیغ، ناخن گیر، قیچی با تیغه‌هایی که اندازه آن‌ها از نقطه محوریشان کمتر از ۱۲ سانتیمتر است.
مایعات، ژل‌ها، اسپری‌هاغیر قابل اشتعال‌هامایعات: شامل شامپو، عطر، نوشیدنی، داروهای مایع، محصولات آرایشی؛ژل‌ها: مانند خمیردندان، ژل مو، ژل ضدعفونی کننده دست و …؛اسپری‌ها: مانند دئودورانت، اسپری حشره کش، اسپری مو و …؛این مواد را می‌توانید داخل کیف دستی خود حمل کنید، اما حجم آن‌ها نباید از ۱۰۰ میلی لیتر تجاوز کند. همچنین تمامی آن‌ها باید در یک کیسه پلاستیکی باشندو مجموع وزن آن‌ها نباید از ۱ لیتر تجاوز کند.
داروتمامی داروهای تجویزی و بدون نسخه را می‌توانید با خود به داخل کابین هواپیما ببرید. اما داروهای استنشاقی، انسولین یا کیت‌های تست قند خون که به صورت اسپری و مایع هستند باید در منطقه بازرسی امنیتی به صورت جداگانه بررسی شوند.
غذا و وسایل مورد نیاز کودکحمل شیر مادر، شیر خشک، دندان گیر ژله‌ای، غذاهای فراوری شده در صورتیکه کودک هم در هواپیما باشد، به داخل کابین هواپیما مجاز است. در این مورد محدود ۱۰۰ میلی لیتر در مایعات وجود ندارد.
سیگار الکترونیکی و موارد مشابه آناگر میزان مایعات موجود در آن‌ها کمتر از ۱۰۰ میلی لیتر باشد، می‌توانید این وسایل را با خود به داخل کابین هواپیما ببرید.
اقلامی را که نمی‌توانید با خود به داخل کابین هواپیما ببرید:
این وسایل را داخل چمدانتان بگذارید
وسایل دفاع شخصیهر نوع اسلحله به همراه مهمات را در جعبه‌ای محکم بسته بندی کنید تا از هر گونه شلیک تصادفی جلوگیری شود.
وسایل ورزشیچوب هاکی/ چوب لاکراس/ تجهیزات گلف/ تجهیزات بیسبال/ چوب کریکت/ تجهیزات هنرهای رزمی
وسایل تیزکاتر، قیچی بزرگ، سنبله چادر و چاقو را در صورتیکه ایمن بسته بندی شده باشند.
اقلامی را که نه می‌توانید با خود به داخل کابین هواپیما ببرید و نه در چمدان بگذارید:
حمل این وسایل به فرودگاه ممنوع است
مواد آتش زارنگ‌، مواد سوختی، بنزین، مایع فندک، و به طور کلی هر نوع ماده‌ای که به شدت آتش زا است.
مواد شیمیاییکلر، ماده رنگ زدا، کود، اسپری رنگ
مواد منفجرههر گونه وسیله آتش بازی مانند ترقه
الکلنوشیدنی‌های الکلی و الکل بالای ۷۰%

منبع : flytoday.ir

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0