تمکن مالی لاتاری بر چه اساس تعیین می‌شود؟

تمکن مالی برنده لاتاری بر اساس شاخص خط فقر در کشور آمریکا محاسبه می‌شود، از آنجا که خط فقر در هر سال تغییر می‌کند لازم است تا از طریق نهاد ها یا موسسات رسمی آمریکا میزان خط فقر هر ساله ایالات متحده را بررسی کنید. شاخص خط فقر در آمریکا به نسبت تعداد اعضای یک خانواده متفاوت است.

به طور معمول میزان تمکن مالی یک برنده لاتاری، بایستی معادل 125% از مقدار خط فقر آمریکا باشد. این بدان معنی است که یک برنده لاتاری بایستی اثبات کند میزان ثروت یا دارایی اون از خط فقر آمریکا 25 درصد بالاتر است.

مقدار تمکن مالی برندگان لاتاری

برخی سفارت های آمریکا از برندگان لاتاری ایرانی گواهی تمکن مالی می‌خواهند. افسر سفارت با دریافت تمکن مالی، مطمئن می‌شود که برنده لاتاری برای شروع زندگی در آمریکا به اندازه کافی پول دارد و سربار دولت آمریکا نخواهد شد.

برای گرفتن گواهی تمکن مالی، فقط به اندازه کافی پول در حساب بانکی خود واریز کنید و از بانکتان گواهی تمکن مالی دریافت کنید. نگران نباشید! نیاز نیست که این پول را خرج کنید، فقط کافی است این پول در حسابتان باشد.

ارائه تمکن مالی الزامی است؟

داشتن تمکن مالی برای هر برنده لاتاری ایران الزامی است، در هر دو سفارت آمریکا در کشورهای ترکیه، ارمنستان واجب ولی برای سفارت آمریکا در امارات لازم نیست. به طور معمول افسر پرونده در زمان مصاحبه در سفارت تمکن مالی را از شما درخواست می‌کند اما ممکن است این مدرک را از شما قبول نکند و اسپانسر را مقدم بداند. بهتر است تمکن مالی را همراه خود داشته باشید.

چگونه تمکن مالی برای لاتاری را اثبات کنیم؟

در انواع روش های مهاجرتی، راه های متنوعی برای اثبات تمکن مالی وجود دارد; مثلا در روش توریستی شما با ارائه سند ملک، سند ماشین، گردش حساب، گواهی طلا و غیره می‌توانید تمکن مالی خود را اثبات کنید اما برای اثبات تمکن مالی لاتاری هیچ کدام از اینها قایل قبول نیست.

برای اثبات تمکن مالی لاتاری بایستی حتما از بانکی که در آن حساب دارید گواهی تمکن مالی به زبان انگلیسی دریافت کرده و آن را به سفارت ارائه کنید. در اثبات تمکن مالی لاتاری نام بانکی که در آن حساب دارید و نوع حساب ( ارزی یا ریالی ) مهم نیست، تفاوت دیگری که اثبات تمکن مالی لاتاری با سایر روش های مهاجرتی دارد این است که، پول حتما در حساب برنده لاتاری باشید یعنی برگه صورتحساب بانکی بایستی گواهی دهد که حساب بانکی شخص برنده لاتاری میزان لازم تمکن مالی را دارد، همین.

چگونه از بانک تمکن مالی لاتاری دریافت کنیم؟

همانطور که در پاراگراف قبلی بیان شد، نوع حساب کوتاه مدت یا بلند مدت ریالی یا ارزی در دریافت تمکن مالی لاتاری مهم نیست، تنها لازم است که میزان کافی پول در حساب شما باشد و نرخ تبدیل به دلار آمریکا و میزان موجودی به دلار ذکر شود.

برای درخواست گواهی تمکن مالی از بانک، لطفاً به شعبه بانک خود مراجعه کرده و درخواست صدور گواهی تمکن مالی بر حسب ارز دلار را ارائه دهید. بانک مراحل این فرآیند را در زمانی کوتاه انجام می‌دهد و گواهی تمکن مالی شما را به زبان انگلیسی صادر می‌کند، در این گواهی میزان موجودی حساب شما به دلار ذکر می‌شود.

نرخ دلاری که برای تمکن مالی محاسبه می‌شود چیست؟

در ایران چندین نرخ برای دلار وجود دارد به همین خاطر برای برخی از متقاضیان همیشه این سوال پیش می‌آید که بانک های ایران مقدار تمکن مالی را بر مبنای کدام نرخ دلار گزارش می‌کنند!

معمولا بانک های نرخ دلار را بر مبنای نرخ دلار نیمایی اعلام می‌کنند ولی بعضی از بانک ها از نرخ دلار آزاد برای ارائه تمکن مالی استفاده می‌کنند. پیشنهاد ما به شما این است که است تا در این مورد با شعبه بانک خود صحبت کنید.

تمکن مالی کدام بانک ها مورد تایید است؟

در این مورد جای هیچ گونه نگرانی نیست زیرا تفاوتی بین بانک ها وجود ندارد یعنی بانک شما چه خصوصی باشد و یا دولتی تفاوت در اصل موضوع ندارد و هر دو مورد قبول هستند. حتی اگر بانک شما در لیست تحریم های دولت آمریکا باشد می‌تواند از آن بانک گواهی تمکن مالی دریافت کنید.

آیا اثبات منشا درآمدی در تمکن مالی لاتاری لازم است؟

ممکن است افسر پرونده در جلسه مصاحبه منشا درآمدی شما را جویا شود. این سوال زمانی پرسیده می‌شود که افسر پرونده تناسب میزان سرمایه با سن شما را درک نکند. به طور مثال یک فرد 25 ساله را در نظر بگیرید که مبلغ بالایی در حساب خود پول داشته باشد، به طبع این مورد برای همه شک برانگیز خواهد بود. شما نیاز ندارید که منشا پول یا درآمد خود را اثبات کنید. حتی تناسب سن و میزان دارایی شما نیز اهمیت در پرونده ندارد.

در صورت نداشتن تمکن مالی برای لاتاری، چه کار کنیم؟

در مواردی هم پیش می‌آید که برنده لاتاری امکان اثبات تمکن مالی لاتاری به میزان 20 درصد بالاتر از خط فقر آمریکا را نداشته باشد. در این شرایط آخرین راه برای برنده لاتاری این است که بتواند یک اسپانسر در کشور آمریکا داشته باشد.

ویژگی هایی که یک اسپانسر بایستی داشته باشد اعم از موارد زیر است:

  • اسپانسر باید به عنوان یک شهروند آمریکا یا PR شناخته شود.
  • به عبارت دیگر، او باید تأیید کند که ایشان دارای شهروندی یا اقامت دائم آمریکا است. همچنین، اسپانسر موظف است گواهی‌نامه‌ای ارائه دهد که نشان دهد ایشان قادر به تأمین هزینه‌های زندگی فرد مهاجر و خانواده ایشان به صورت سالانه می‌باشند. در واقع، افراد اسپانسر باید تضمین مالی را برای پوشش مخارج زندگی خود، فرد مهاجر و اعضای خانواده‌اش ارائه کنند و این گواهی‌نامه باید به دولت آمریکا ارائه شود.
  • این اسپانسر می‌تواند یک دوست یا یکی از اعضای خانواده شما باشد، مشروط بر اینکه ایشان قبلاً شهروندی آمریکا یا PR را به دست آورده باشند.
سوالات متداول

سوال: منابع درآمدی برای اثبات تمکن مالی چیست؟

پاسخ: منابع درآمدی می‌تواند شامل حقوق و دستمزد شغلی، درآمد از کسب و کار، درآمد سرمایه‌گذاری و سایر منابع مالی می‌شود.

سوال: نحوه اثبات تمکن مالی لاتاری چگونه است؟

پاسخ: تنها راه اثبات تمکن مالی برای لاتاری، دریافت برگه تمکن بانکی، به زبان انگلیسی است.

سوال: آیا سکونت قبلی در آمریکا در تمکن مالی تاثیر دارد؟

پاسخ: اگر قبلاً در آمریکا سکونت داشته‌اید، جزئیاتی درباره وضعیت مالی خود در آن دوره نیز ممکن است مورد بررسی قرار گیرد.

سوال: داشتن افراد تحت تکفل تاثیری در افزایش تمکن مالی دارد؟

پاسخ: اگر افراد دیگری را تحت تکفل دارید، مسئولیت‌ها و هزینه‌های مرتبط با آنان در تمکن مالی درنظر گرفته می‌شود.

سوال: میزان دوره تأییدیه‌های مالی برای چه مدت است؟

پاسخ: باید بتوانید تمکن مالی خود را برای مدت زمان معینی، به عنوان نمونه یکسال، ارائه دهید.

جدول زیر میزان تمکن مالی برای سال 2023 بر حسب تعداد اعضای خانواده را نشان می دهد.

اطلاعت این صفحه برای هر سال مالی بروزرسانی می شود.

Poverty Guidelines 2023

لینک منبع ۲۰۲۳

لینک منبع ۲۰۲۲

شما باید حداقل تمکن مالی به میزان 125% درصد خط فقر را (بر حسب تعداد اعضای خانواده)در روز مصاحبه به آفیسر ارائه دهید.

نامه ی تمکن مالی از بانک های ایران باید به زبان انگلیسی و با نرخ نیمایی نه با ارز دولتی 4200 تومانی محاسبه شود. نامه تمکن مالی چون به زبان انگلیسی است مانند کارت زرد واکسیناسیون بین الملل و پاسپورت نیاز به ترجمه ندارد. برای گرفتن تمکن مالی با کارت ملی شناسنامه و پاسپورت با تاریخ منقضی نشده به بانک مورد نظرتان مراجعه کنید.

همراه داشتن نامه ی تمکن مالی معادل ۱۲۵٪ خط فقر به صورت موجودی حساب برای ارائه به آفیسر در روز مصاحبه کفایت می کند. ضمنا تمکن مالی فقط به صورت نقدی و در حساب برنده اصلی یا همسر قابل قبول می باشد.

سعی کنید نامه ی تمکن مالی را در نزدیکترین زمان ممکن به روز مصاحبه تهیه کنید.

نهایتا توجه به این نکته ضروری است که شما به دلار 4200 تومانی ابدا دسترسی ندارید و محاسبات واقعی خود را بر اساس قیمت روز دلار انجام دهید تا پس از ورود به خاک آمریکا از لحاظ مالی با مشکل مواجه نگردید.

توصیه میکنم کسانی که اسپانسر میبرن دیگه بیخیال تمکن مالی بشن چون دارن مدرکی ارائه میدن که از نظر افیسر سند محکم تریه. (اینو از این جهت میگم که موارد زیادی بوده که تمکن رو قبول نداشتن و اسپانسر خواستن ولی هیچ وقت نشده اسپانسر رو قبول نکنن و تمکن مالی بخوان ?) پس یا تمکن مالی ببرید یا اسپانسر، نیازی به ارائه جفتش نیست، اگرم جفتش رو بردید اسپانسر رو تا از شما نخواستن ارائه ندید. اینجوری هم به نفع شماست هم اون اسپانسر بنده خدا هم اون کسایی که بعد شما میرن مصاحبه و جز خدا هیشکی رو ندارن…

سوال: آیا دارایی هایی از قبیل املاک، جواهرات و خودرو در مصاحبه سنجیده و ارزیابی می شوند؟

به صورت کلی جواب این سوال خیر است و تنهای حساب با موجودی نقدی قابل قبول است ولی برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که دارایی اشخاص به سه طریق قابل توضیح می باشد.
1-نقدی
2-غیر نقدی
3-نیمه نقدی

1-دارایی های نقدی:
دارایی های نقدی مواردی مانند پول نقد در بانک است. دارایی هایی که می توانید بلافاصه و بدون تأخیر به آنها دسترسی پیدا کنید؛ این مهمترین نوع دارایی است که برای جلوگیری از مشمول شدن قانون پابلیک شارژ ارائه می گردد.

2-دارایی های غیر نقدی:
دارایی های غیر نقدی مواردی هستند که متعلق به شما هستند و ممکن است “فروش” آن ها دشوار باشد؛ به این معنی که تبدیل آنها به پول نقد سخت و زمان بر است. این نوع دارایی ها به دلیل زمانی که برای آزاد سازی دارایی لازم است، در روند مهاجرت برای نمایش مفید نیست
همچنین یک دستورالعمل وجود دارد که ارزش این دارایی ها را که می توان در نظر گرفت به میزان قابل توجهی (20٪ از ارزش خالص دارایی) کاهش می دهد؛ بنابراین می توان دریافت که به طور کلی ارزش این دارایی ها را با جزئیات نشان نمی دهد. به هر حال، شما می توانید از خانه ای که متعلق به شماست، نام ببرید و حتی ارزیابی ها و مستندات آن را نیز آماده کنید، اما ممکن است مورد توجه CO نباشد.

3-دارایی های نیمه نقدی:
دارایی های نیمه نقدی مواردی مانند اتومبیل، جواهرات، ولت ارز دیجیتال و غیره است. چیزهایی که می توان راحت تر از خانه آنها را فروخت، اما دسترسی به آنها به اندازه دارایی های نقدی آسان نیست. باز هم، اینها در طول مصاحبه مهاجرت خیلی مفید نیستند. مسئله ی این دارایی ها این است که ارزش آنها تا زمانی که در واقع آنها را نفروشید، محرز نمی شوند و بسیار ذهنی هستند. CO نمی خواهد از سفارت بیرون بیاید تا ماشین شما را در پارکینگ بررسی کند تا ارزش آن را درک کند. بنابراین، اگر به طور جدی قصد فروش این دارایی ها را برای تأمین هزینه مهاجرت خود دارید، باید قبل از مصاحبه برخی از کارها را انجام دهید تا بتوانید ارزش پس انداز خود را به طور کامل نشان دهید.

سخن پایانی

ارائه تمکن مالی برای لاتاری از جمله موارد و مدارک مهم و ضروری در پرونده برنده لاتاری است، همانطور که در متن مقاله بیان شد ممکن است تمکن مالی از شما خواسته نشود، این مورد به ندرت پیش خواهد آمد زیرا یکی از شروط مهاجرت از طریق لاتاری ارائه تمکن مالی است بنابراین حتما برگه تمکن مالی را در زمان مصاحبه لاتاری همراه خود داشته باشید.

+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0