جدول زیر میزان تمکن مالی برای سال ۲۰۲۲ بر حسب تعداد اعضای خانواده را نشان می دهد.

Poverty Guidelines 2022

لینک منبع تصویر فوق + PDF

شما باید حداقل تمکن مالی به میزان 125% درصد خط فقر را (بر حسب تعداد اعضای خانواده)در روز مصاحبه به آفیسر ارائه دهید.

نامه ی تمکن مالی از بانک های ایران باید به زبان انگلیسی و با نرخ نیمایی نه با ارز دولتی 4200 تومانی محاسبه شود. توصیه میکنیم نرخ ارز نیمایی به جای ۴۲۰۰ استفاده کنید. نامه تمکن مالی چون به زبان انگلیسی است مانند کارت زرد واکسیناسیون بین الملل نیاز به ترجمه ندارد. پاسپورت هم نیاز به ترجمه ندارد. برای گرفتن تمکن مالی با کارت ملی شناسنامه و پاسپورت با تاریخ منقضی نشده به بانک مورد نظرتان مراجعه کنید.

همراه داشتن نامه ی تمکن مالی معادل ۱۲۵٪ خط فقر به صورت موجودی حساب برای ارائه به آفیسر در روز مصاحبه کفایت می کند. تمکن مالی کمتر یا خیلی بیشتر از این میزان ممکن است برایتان دردسرهایی داشته باشد، پس از ارائه ی مقادیر نامتعارف تمکن مالی جدا خودداری نمایید. ضمنا تمکن مالی فقط به صورت نقدی و در حساب برنده اصلی یا همسر قابل قبول می باشد ولی توصیه اکید داریم به نا شخص برنده صادر شود.

سعی کنید نامه ی تمکن مالی را در نزدیکترین زمان ممکن به روز مصاحبه تهیه کنید تا از اعتبار بیشتری برخوردار باشد. برای مثال کمتر از ۱۰ روز قبل از مصاحبه.

نهایتا توجه به این نکته ضروری است که شما به دلار 4200 تومانی ابدا دسترسی ندارید و محاسبات واقعی خود را بر اساس قیمت روز دلار انجام دهید تا پس از ورود به خاک آمریکا از لحاظ مالی با مشکل مواجه نگردید.


سوال: آیا دارایی هایی از قبیل املاک، جواهرات و خودرو در مصاحبه سنجیده و ارزیابی می شوند؟

به صورت کلی جواب این سوال خیر است و تنهای حساب با موجودی نقدی قابل قبول است ولی برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که دارایی اشخاص به سه طریق قابل توضیح می باشد.
1-نقدی
2-غیر نقدی
3-نیمه نقدی

1-دارایی های نقدی:
دارایی های نقدی مواردی مانند پول نقد در بانک است. دارایی هایی که می توانید بلافاصه و بدون تأخیر به آنها دسترسی پیدا کنید؛ این مهمترین نوع دارایی است که برای جلوگیری از مشمول شدن قانون پابلیک شارژ ارائه می گردد.

2-دارایی های غیر نقدی:
دارایی های غیر نقدی مواردی هستند که متعلق به شما هستند و ممکن است “فروش” آن ها دشوار باشد؛ به این معنی که تبدیل آنها به پول نقد سخت و زمان بر است. این نوع دارایی ها به دلیل زمانی که برای آزاد سازی دارایی لازم است، در روند مهاجرت برای نمایش مفید نیست
همچنین یک دستورالعمل وجود دارد که ارزش این دارایی ها را که می توان در نظر گرفت به میزان قابل توجهی (20٪ از ارزش خالص دارایی) کاهش می دهد؛ بنابراین می توان دریافت که به طور کلی ارزش این دارایی ها را با جزئیات نشان نمی دهد. به هر حال، شما می توانید از خانه ای که متعلق به شماست، نام ببرید و حتی ارزیابی ها و مستندات آن را نیز آماده کنید، اما ممکن است مورد توجه CO نباشد.

3-دارایی های نیمه نقدی:
دارایی های نیمه نقدی مواردی مانند اتومبیل، جواهرات و غیره است. چیزهایی که می توان راحت تر از خانه آنها را فروخت، اما دسترسی به آنها به اندازه دارایی های نقدی آسان نیست. باز هم، اینها در طول مصاحبه مهاجرت خیلی مفید نیستند. مسئله ی این دارایی ها این است که ارزش آنها تا زمانی که در واقع آنها را نفروشید، محرز نمی شوند و بسیار ذهنی هستند. CO نمی خواهد از سفارت بیرون بیاید تا ماشین شما را در پارکینگ بررسی کند تا ارزش آن را درک کند. بنابراین، اگر به طور جدی قصد فروش این دارایی ها را برای تأمین هزینه مهاجرت خود دارید، باید قبل از مصاحبه برخی از کارها را انجام دهید تا بتوانید ارزش پس انداز خود را به طور کامل نشان دهید.