خیلی از دوستان درخواست کرده بودند تا در خصوص پاسپورت سفید اطلاعات مناسبی دراختیارشان قرار دهیم، لذا قبل از شروع به مطالعه یادآور می شوم که بدلیل اینکه قوانین ممکن است دستخوش تغییراتی شود بنابراین همیشه بهتر است برای اطلاعات بیشتر به وب سایت های مرجع مراجعه کنید.

حفظ حق و حقوق مهاجران و برخورداری آنان از حق پذیرش همه‌جانبه دو مقوله مهم است که هر جامعه پیشرفته‌ای باید در مورد آن توجه داشته باشد. آمریکا، به عنوان یکی از بهترین جامعه‌های پذیرنده مهاجران در جهان، سعی در تأمین این امر دارد و همین باعث شده است که زیرساخت‌های فراهم شده برای رفاه حال مهاجران، به شهرت جهانی ایالات متحده افزوده شود. Re-entry Permit یکی از حقوقی است که دولت آمریکا در قبال مهاجران دائمی اجرا می‌کند که برای یادآوری برخی از جنبه‌های این کارت به شما توضیحاتی می دهیم.

Re-entry Permit چیست؟

Re-entry Permit یک کارت تأییدیه است که برای مهاجران دایمی آمریکا در نظر گرفته شده است. این کارت به مهاجران که برای مدت طولانی خارج از آمریکا باشند و نمی‌توانند به طور منظم و هم تراز بازگشتی به این کشور داشته باشند یا اینکه باید به دلیل شرایطی مانند تحصیل، کار و یا سفر خارج شوند، ارائه می‌شود. با این کارت، مهاجر می‌تواند به مدت حداکثر دو سال خارج از آمریکا باشد و پس از اتمام این دوره، باز به آمریکا بازگردد.

Re-entry Permit یک مدرکی است که به دارنده گرین کارت اجازه میدهد تا بتواند برای مدت حداکثر دو سال خارج از ایالات متحده باشد و هنگام بازگشت ورود به ایالات متحده راحت‌تر باشد. این کارت در واقع اجازه ورود به ایالات متحده بعد از بازگشت یا ورود مجدد به آمریکا را می‌دهد. این مدرک برای مهاجران دائمی گرین کارتی صادر می‌شود البته با توجه به برخی شرایط و تعداد روزهایی که مهاجر خارج از کشور بوده، ممکن است محدودیت‌های دیگری اعمال شود.

موارد استفاده از Re-entry Permit

مهاجران دائمی آمریکا می‌توانند برای استفاده از Re-entry Permit در شرایط زیر اقدام کنند:

  • برای توقف موقتی در خارج از کشور، به‌طوری که نباید بیش از دو سال در خارج از کشور بمانند.
  • برای انجام کار و مجموعه دیگری از وظایف خانوادگی یا کاری مانند آمدن به ایران در مدتی که خانواده‌تان در ایران هستند و شما می‌خواهید برای این مدت نیز خودتان در ایران باشید.

انعطاف پذیری در Re-entry Permit

بهترین قسمت از Re-entry Permit وجود انعطاف پذیری است. یعنی، مهاجرین می‌توانند مدت زمان تأییدیه حضورشان در خارج از کشور خود را بدون اینکه نیاز به پرداخت هزینه‌ای بیشتر داشته باشند، افزایش دهند. همچنین مهاجران می‌توانند تا ۴۸ ساعت قبل از تاریخ بازگشت به آمریکا، این قابلیت را داشته باشند که تاریخ بازگشت را به جلو یا به عقب بندیشانند.

Re-entry Permit اجازه ورود دوباره ای است که فرد با داشتن این مجوز می تواند تا 2 سال بصورت قانونی خارج از ایالات متحده امریکا باشد. بدون داشتن این مجوز فرد دارنده ی گرین کارت ایالات متحده امریکا نباید بیشتر از 6 ماه خارج از ایالات متحده امریکا باشد و باید 180 روز معادل 6 ماه در هر سال را در ایالات متحده امریکا حتما حضور داشته باشد.

آیا برای گرفتن Re-entry Permit حتما باید در ایالات متحده امریکا باشم؟

بله،شخص درخواست دهنده Re-entry Permit باید در ایالات متحده امریکا باشد چرا که در ادامه کار به فرد درخواست دهنده وقتی برای انگشت نگاری داده می شود که این مهم در امریکا انجام می شود.

درباره نحوه دریافت Re-entry Permit

در اول به شما توصیه می کنیم چنانچه می خواهید Re-entry Permit خودتون رو زود بگیرید در اولین وقتی که می تونید مدارکتون رو پر کنید و ارسال کنید افراد برنده لاتاری می توانند از زمان ورود تا حدودا 2 ماه یا حتی کمتر گرین کارت و سوشیال سکیوریتی و Re-entry Permit خودشونو بگیرن. نقل قول؛

1- در ابتدا برای خودتون و تمام افراد کیستون که می خواهند Re-entry Permit بگیرند به طور جداگانه فرم I-131 را پرینت گرفته و چاپ کنید .

2- به SSN نیازی ندارید.(من بدون ssn گرفتم)

3- اگر گرین کارتتون رو گرفتید بهتر ولی اگر نگرفتید یک کپی از ویزا آمریکاتون که مهر ورود به آمریکا روش باشه کافیه.

4- دو قطعه عکس 5 در 5 که پشت همشون نام و نام خانوادگی و A.number هر فرد روش نوشته شده باشه.

5- اگر برای گرفتن وایت پاس عجله دارید و می خواهید زود به ایران برگردید بهترین راه اینه که بلیط برگشتتون رو رزرو کنید و با مدارک براشون بفرستید ( یه نامه هم باهاش بنویسید و دلیل عجله رو بگید بهتره ) اینجوری خیلی سریع تر کارتون رو انجام می دهند ( برای من بدون بلیط برگشت از زمان ورود تا انگشت نگاری 2 ماه طول کشید ) .

6- حالا باید مدارکتون رو پست کنید که برای پست کردن با هزینه وایت پاس چیزی حدود 440 دلار برای هر نفر می شه علاوه بر پاکت مدارک 2 تا پاک کوچیک دیگه هم باید بفرستید که یکی وقتی مدارکتون به دستشون رسید نامه تائید گرفتن مدارک براتون می فرستن و در پاکت دومی تاریخ انگشت نگاری رو براتون می فرستند. در نهایت یک پاکت بزرگ بگیرید و همه مدارک رو با اون دو تا پاکت دیگه بزارید تو پاکت بزرگتر و ارسال کنید . ( حالا اگر عجله دارید می تونید با پست اکسپرس که حدود 20 دلار گرونتره بفرستید و اگر عجله دارید و بلیط برگشتتون و یا نامه ای که بالا گفته بودم رو نوشتید حتما روی پاکت به صورتی که معلوم باشه بنویسید Urgent یا همون فوری خودمون .

7- بعد ار حدود 10 روز نامه براتون میاد که توش تاریخ انگشت نگاری مشخصه که معمولا یک هفته بعد از روزی که نامه به دستتون رسید است .

8- در روز انگشت نگاری یک فرم ساده رو پرکنید و بعد انگشت نگاری می شید و یه عکس هم ارزتون می گیرند و دیگه تمومه

برای گرفتن Re-entry Permit دیگه لازم نیست آمریکا بمونید چون 2 ماه دیگه طول میکشه که وایت پاس چاپ بشه و براتون ارسال بشه به آدرسی که خودتون خواسته بودید می تونید برگردید ایران و بعد از اقوام و یا دوستاتون بخواهید Re-entry Permit رو براتون بفرستند

برای گرفتن این مجوز به کجا باید مراجعه کنم؟

تمامی اطلاعات لازم در خصوص Re-entry Permit در لینک  http://www.uscis.gov/i-131 موجود می باشد که تنها سایت رسمی و مرجع در خصوص این مجوز هستش.

دستورالعمل اقدام برای درخواست این مجوز را از طریق این لینک http://www.uscis.gov/sites/default/files/files/form/i-131instr.pdf می توانید مطالعه کنید.

متقاضیان دریافت Re-entry Permit برای شروع کار می بایست فرم I-131 را پر کنند که از این لینک http://www.uscis.gov/sites/default/files/files/form/i-131.pdf فایل PDF آن قابل دریافت می باشد.

آیا برای پر کردن این فرم نیاز به SSN و گرین کارت دارم؟

در خصوص SSN الزامی وجود ندارد ولی برای گرین کارت بله. اگر قصد دارید که بعد از اولین ورودتان نسبت به درخواست این مجوز اقدام کنید با یک کپی از ویزایی که در کنار آن مهر حاوی #A خورده است می توانید برای درخواست این مجوز حتی بدون داشتن گرین کارت هم اقدام کنید.

آیا در یک خانواده برنده اصلی برای همه اعضاء خانواده می تواند درخواست Re-entry Permit دهد؟

خیر،هر شخصی باید جداگانه فرم I-131 را پر کند و انگشت نگاری شود.

بعد از پر کردن فرم I-131 چه اقدامی باید انجام داد؟

فرم پر شده باید به یکی از مراکز USCIS پست شود که با توجه به ایالتی که در آن زندگی می کنید مراکز مجاز برای پست کردن فرم I-131 متفاوت می باشد. از طریق لینک http://www.uscis.gov/i-131-addresses می توانید مرکزی که فرم خود را می بایست به آنجا پست کنید را پیدا کنید.

فرد درخواست دهنده باید مدارکی را آماده کند و همراه با فرم خود برای آن مرکز USCIS که توضیح داده ام پست کند.

در خصوص مدارکی که می بایست تهیه فرمایید، به برخی از مدارک اشاره می کنم اما برای اطلاعات بیشتر این لینک http://www.uscis.gov/sites/default/files/files/form/i-131instr.pdf را مطالعه فرمایید.
-فرم پر شده ی I-131
-یک کپی از صفحه اول گذرنامه خود که حاوی اطلاعات و مشخصات شما می باشد.
-یک کپی از ویزا و مهر ورود خود که حاوی #A می باشد.
-دو قطعه عکس رنگی با پست زمینه سفید که نباید برای بیشتر از 30 روز از تاریخ ورودتان به امریکا باشد باید داشته باشید و در پشت آن باید مشخصات خود همراه با #A خود را بنویسد.
-یک برگ چک و با Money order که برای افراد 13ساله و جوانتر و برای افراد 80 ساله و بالای 80 سال مبلغ 360 دلار  و برای افراد 14 تا 79 ساله 445$=85+360 مبلغ 445 دلار می بایست تهیه شود. ( مبالغ ذکر شده بروز رسانی نشده است )

-اگر می خواهید که تاریخ انگشت نگاریتان زودتر برگزار شود:
بر روی صفحه اول در سمت راست بالا در فرم I-131 عبارت EXPEDITE یا تسریع در روند کار را بنویسید. یادآور می شوم که فرم ها را با خودکار مشکلی پر کنید.

فرم G-1145 را پر کنید در خصوص این فرم به این لینک مراجعه فرمایید http://www.uscis.gov/g-1145 ؛ فرم G-1145 برای ارتباط ، مکاتبه و اطلاعیه در خصوص روند کار شما بصورت الکترونیکی می باشد.

همچنین بر روی پاکت اصلی پستی خود عبارت Urgent را بصورت بزرگ بنویسید علاوه بر این دلیل عجله خود را هم در یک برگه ای بنویسید و همراه با یک کپی از بلیط برگشت خود درون پاکت فرار بدهید.
دلیل درخواست شما می تواند عدم آمادگی شما برای مهاجرت دائمی به ایالات متحده امریکا و نیازمند مدت زمانی برای انجام کارهای باقی مانده خود باشد و یا مواردی که واقعا باعث بشود که در روند رسیدگی به درخواست شما تسریعی ایجاد بشود.

چه مدت زمانی این پروسه بطول می انجامد؟

ممکن است این پروسه با رعایت و انجام دستورالعملی که خدمتتان معرفی کرده ام بین 4 هفته بطول بیانجامد اما واقعا خیلی بستگی دارد و نمی شود مدت زمان دقیقی را اعلام کرد با توجه به ترافیک پرونده ها و درخواست هایی که به مراکز USCIS می رسد این مدت زمان می تواند متفاوت باشد که پر کردن فرم G-1145 می تواند اطلاعیه و مکاتباتی که می بایست با شما انجام بشود را تسریع ببخشد و از طریق الکترونیکی با شما مکاتبه شود نه از طریق پست که زمانبر هم هست.

امیدواریم با مطالعه این مطالب اطلاعات لازم را کسب کرده باشید در آخر باز هم یادآور می شوم که بهترین منبع در خصوص موضوع Re-entry Permit وبسایت http://www.USCIS.gov می باشد و ما فقط به صورت کلی راهنمایی کردیم.

برای مطالعه بیشتر اینجا کلیک کنید.

یاد آوری چند نکته؛

فقط این موضوع رو هم در نظر داشته باشید گرفتن re entry permit شرط ۶ ماه عدم حضور در خارج آمریکا رو برای سیتزن شدن از بین نمیبره… با این مدرک تا ٢ سال میتونید خارج از آمریکا باشید بدون اینکه گرین‌کارتتون رو از دست بدید.

گرفتن re entry permit چندان سخت نیست، بین ٣-۵ ماه زمان میبره و حدود ۵٧۵ دلار هم هزینه داره

برای اینه که شما بدون مشکل برای عدم حضور در خاک آمریکا بتونید وارد بشید، خودش شامل یک سری کارهای اداری و هزینه‌هاس که باید انجام بدید. توجه داشته باشید که داشتن re entry permit سیتیزن شدن شما رو به تعویق میندازه باز هم اگر بیشتر ۶ ماه بیرون از آمریکا باشید.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0