لایتنر یکی از روش های موثر در یادگیری زبان است. با استفاده از روش لایتنر مطالب از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت منتقل می شود. این روش توسط فردی به نام سباستین لایتنر (Sebastian Leitner) در دهه 1970 میلادی ابداع شد.

یک جعبه لایتنر معمولا از 5 خانه تشکیل می شود که هر چه به سمت خانه های بالاتر می رویم خانه ها بزرگ تر می شوند. فرض کنید تعدادی فلش کارت دارید که روی هر کدام از آنها یک لغت نوشته شده است. بعد از به خاطر سپاری معانیشان  آنها را در خانه اول می گذاریم. پس از مدتی (یک روز، دو روز…) شما سعی می کنید معانی لغاتی را که در خانه اول گذاشته اید به یاد بیاورید، برای مثال اگر شما معنی 4 لغت را به یاد بیارید فلش کارت های مربوط به آن 4 لغت را به خانه بعد ( یعنی خانه 2) منتقل می کنید و بقیه لغاتی که معانی آنها را نتوانستید به یاد بیارید در همان خانه اول نگه می دارید.

باز پس از مدتی سعی می کنید که معانی کلمات جعبه لایتنرتان را به یاد آورید، اگر معنی لغاتی که الان در خانه 2 هستند را با موفقیت به یاد بیارید آن وقت آنها را در خانه بعدی (یعنی خانه 3 ) می گذارید در غیر این صورت آن ها را به خانه 1 باز می گردانید (این عمل برای همه خانه هایی که حاوی فلش کارت می باشند نیز باید انجام گیرد) و  شما همین کار را ادامه می دهید تا لغات موردنظرتان را با موفقیت از خانه 5 (یعنی از کل جعبه) بیرون بیارید. یک نکته در خصوص بازه زمانی خانه ها این است که مثلا اگر ما لغاتی را که در خانه اول هستند هر روز با آنها تمرین می کنیم برای بازدهی بهتر و مطمئن تر لغات خانه دوم را در بازه زمانی طولانی تری تمرین می کنیم (مثلا هر دو روز یک بار) و هر چه به خانه های بالاتر می رویم این بازه زمانی طولانی تر می شود.

این تمرینی است که با کمک آن می توانیم لغات را به حافظه بلند مدت منتقل کنیم.

در این نرم افزار کامپیوتری مجموعه ای از لغات مثل لغات کتاب 504 واژه، لغات کتاب 1100 واژه… قرار داده شده است.

نحوه نصب نرم افزار لایتنر

به این دلیل که نرم افزار لایتنر با استفاده از زبان برنامه نویسی جاوا نوشته شده است شما ابتدا باید برنامه java runtime را روی ویندوز خود نصب کنید. برای این منظور پس از خارج کردن فایل دانلود شده از حالت فشرده به پوشه java بروید و فایل Setup.msi را اجرا کنید تا برنامه جاوا که پیش نیاز این نرم افزار هست روی سیستم شما نصب شود. پس از نصب این برنامه فایل jMemorize.exe را اجرا کنید تا برنامه اصلی، یعنی جعبه لایتنر، باز شود. سپس برای کار کردن با لغات در این جعبه به file => open بروید و به محل پوشه vocabulary که در فایل دانلود شده است مراجعه و مجموعه لغات مورد نظر خود را انتخاب کنید.

.

دانلود نرم افزار جعبه لایتنر 1.3 (حجم: 73 مگابایت)

.