این مقاله یک گرد اوری و کپی از سایر مطالب سطح وب میباشد.

با افزایش سطح علمی پژوهشگران، محققان و دانشجویان ایرانی ،کشورهای خارجی تمایل به جذب این نیروها پیدا می کنند. با توجه به شرایط کنونی اشتغال در کشور عزیزمان و نتیجتا عزیمت دانشجویان و افراد جویای کار به کشورهای خارجی نیاز به ارسال مدارکی است که معرف فرد می باشد. یکی از اهداف گروه دسته بندی و ارائه این مشخصات فردی به صورت (Resume (CV است.
مشخصات درج شده در رزومه به طور کلی شامل: سابقه ی تحصیلی، محل تحصیل، سابقه ی کار و مدت کار، معرفی پروژهای تحقیقاتی توسط فرد و معرفی مقالات و کتب چاپ شده توسط فرد می باشد.

تفاوت رزومه و CV در چیست؟

مهمترین تفاوت رزومه و CV در طول (تعداد صفحات) محتوا و هدف آنهاست. رزومه خلاصه ای ۱-۲ صفحه ای از تحصیلات، تجربیات، و مهارتهای شماست. هدف از نوشتن رزومه تهیه متن کوتاهی است که معمولا خواننده آن ۱-۲ دقیقه زمان صرف خواندن آن می کند. بنابراین رزومه باید دقیقا مواردی را شامل شود که مرتبط با زمینه درخواست شما و حاوی اطلاعات مربوط به آن باشد.
CV معمولا ۲ تا چند صفحه را شامل می شود که در آن اطلاعات با جزییات بیشتری بیان شده اند. CV می تواند تمام زمینه های کاری و تحقیقی شما (اعم از زمینه مورد درخواست شما و تمام زمینه های دیگری که دقیقا با زمینه درخواست شما یکسان نیست) را در بر گیرد.

رزومه ( Resume) چیست :

کلمه Resume  یک کلمه انگلیسی است و در زبان فارسی به معنای، چکیده و خلاصه تجربیات هست، و با CV متفاوت هست.
روزمه در واقع مختص افراد غیر دانشگاهی هست ، که برای استخدام اقدام می کنند، همان طور که از معنی این کلمه پیداست، یعنی اینکه شما ان شرکت و کارخانه ای که میخواهید برید کار کنید و یا استخدام شوید باید خلاصه تجربیات و کارهایی را که انجام داده اید یا به عبارتی خلاصه سوابق کارتان را به ان شرکت نشان بدین که به این خلاصه کارهای قبلی و تجربیات شما، می گویند Resume (رزومه).
این رزومه رو معمولا باید توی 2 تا برگه بنویسید ، مثلا اگه 2 سال جوشکار بودید ، فقط باید بنویسید سابقه 2 سال جوشکاری ، همین و بس ولی تو ایران طرف میاد مینویسه سابقه 2 سال جوشکاری ، بعد 3 صفحه هم خاطرات اون 2 سال رو مینویسه ، و فکر میکنه با این کار مدیر شرکت ، الان سریع استخدامش می کنه.
حالا علاوه بر این 2 تا برگ ، معمولا اونهایی که سابقه کارشون یه کم پیچیده و زیاد هستش، یک برگ دیگه زیر همین 2 تا برگ اضافه می کنند که بهش میگن  Cover Letter  که رو این برگه مثلا طرف اهدافش و از کارش می نویسه و یک سری توضیحات لازم دیگه.

سی وی  (CV) چیست :

در واقع C  و V هر کدومشون حرف اول یک کلمه انگلیسی هستند. V اولین حرف کلمه  Curriculum هست و C  هم اولین حرف کلمه Vitae  هستش.
اگه این 2 تا حرف رو بذارید کنار هم بهش میگن CV.

حالا معنی این 2 تا کلمه یعنی چه ؟

در واقع کلمه Curriculum به معنی برنامه اموزشی و تحصیلی یا برای معنی خوبتر یعنی برنامه ها و یا سوابق اموزشی و تحصیلی و تحقیقاتی که داشتین.
و کلمه Vitea به معنی سوابق کاری یا به عبارتی همون رزومه.
حالا شما این دوتا کلمه رو که بذارین کنار هم که بیشتر دیگه به اختصار بهش میگن CV، حالا من میگم CV  چیه و مختص چه کسانی هستش؟
همان طور که گفتم اگه معنی هر دو تا کلمه رو بذارید کنار هم به صورت زیر معنی میشه.
سی وی ( CV ) یعنی : تاریخچه زندگی افراد که این تاریخچه شامل ویژگی ها، توانمندی ها، و فعالیت ها و سوابق تحصیلی و مشخصات فردی و … هر کاری که شما کردین و هر جایزه و افتخار علمی که کسب کردین رو شامل میشه.
خوب رسیدیم به اصل مطلب که بگم CV مختص افراد دانشگاهی و کسانی که میخوان برن تو یک مرکز دانشگاهی شروع به تحصیل و یا تحقیق کنند.
در واقع متوجه شدین که CV از رزومه کاملتره و این به درد دانشگاه میخوره که از سیر تا پیاز زندگیتون توش هست.
دقت کنید که درسته همه چی باید توی سی وی باشه و قانون سی وی هم اینه که حتی تا 10 تا صفحه هم می تونید سی وی تون رو تنظیم کنید.


قسمت های مختلف یک سی وی ( CV) به شرح زیر هستند :

مشخصات فردی ( Personal Details ) :

در این قسمت شما باید، نام کاملتون، جنسیتتون ( یعنی آقا هستین یا خانم )، ملیتتون، تاریخ تولد تون، شماره پاسپورتتون و همچنین اطلاعات تماستون مثل آدرس و شماره تلفن و آدر ایمیل یا همون پست الکترونیک درواقع این اولین بخش CV هستش و همه سی وی ها با این بخش شروع میشن.

سوابق و توانائی های تحصیلی و علمی ( Education and Qualification ) :

این قسمت از سی وی خیلی مهمه و باید حتما سی وی شما این قسمت رو داشته باشه، توی این قسمت شما باید همه سوابق تحصیلیتون رو ذکر کنید، یعنی باید از اول دبیرستان تا زمانی که هستین درش باشه. یعنی باید کامل بنویسید که فلان سال تا فلان سال در چه رشته و مقطعی و در کدوم مرکز یا مدرسه یا دانشگاه بودین و آدرس اون مرکز رو هم بنویسید.

سوابق کاری و شغلی ( Work Experiences ) :

این قسمت هم ضروری و مهم هستش توی این قسمت شما باید هر نوع کاری رو که انجام دادین بنویسید و حتما ذکر کنید که چه نوع کاری بوده و از چه تاریخی تا چه تاریخی بوده و همچنین آدرس و تلفن محل کارتون رو هم ذکر کنید.

مطالب و مقالات و یا کتابهای منتشر شده ( Publications ) :

در این قسمت شما باید کتابها و مقالاتی رو که منتشر کردین و همچنین کنفرانس هایی که شرکت کرده اید رو بنویسید فقط یادتون نره که هر مقاله یا کتابی که منتشر کرده اید رو  باید نامش و زمان انتشارش و محل انتشارش رو هم ذکر کنید.
این قسمت فقط شامل کسانی میشه که مقاله و یا کتابی چاپ کرده اند و اگر کسی مقاله یا کتابی منتشر نکرده و در هیچ کنفرانسی هم شرکت نکرده نیازی نیست این قسمت رو در سی وی بنویسه.

مهارت ها ( Other Skils ) :

این قسمت هم زیاد ضروری نیست  ولی اگه کسی بجز کارها و سوابق کاری که بالا گفتم مهارت یا تخصص خاص دیگه ای داره میتونه این قسمت رو به سی ویش اضافه کنه و اون مهارت ها رو این قسمت بنویسه.

موارد و نکاتی که باید زمان نوشتن CV رعایت کنید :

۱- در صفحه اول و سمت راست صفحه یک عکس از خودتون  قرار بدین ( با چسب برق مشکی نچسبونیدش).
۲- خیلی زیاد CV رو طولانی نکنید و همه موارد رو خلاصه شده و واضح بنویسید.
۳- همه نوشته هایی رو که وارد میکنید باید تک تکشون مستند باشه پس یادتون نره که موارد غیر مستند و دروغ ننویسید. و موارد رو خیلی بزرگ نکنید بلکه در همون حدی که هست بیان کنید، مثلا اگه 2 سال استاد دانشگاه بودین به  جاش ننویسید 2 سال رئیس دانشگاه بودم چون بعدا اگه خدا خواست و پذیرفته شدین باید نامه سابقه کار بیارین و وقتی ببینند دروغ نوشتین مشکلات زیادی براتون پیش میاد و به ضررتون تموم میشه.
۴- یادتون نره که CV باید حتما به صورت تایپ شده و به زبان انگلیسی باشه.


قسمت های مختلف یک رزومه (Resume) به شرح زیر هستند :

1-اطلاعات شخصی

این قسمت شامل اطلاعات اولیه کارجو بوده و بعنوان اولین بخش رزومه قرار می گیرد. اطلاعات این قسمت شامل نام کامل، شماره شناسنامه، شماره کارت ملی، تلفن تماس، آدرس ایمیل یا پست الکترونیک، سال تولد و محدوده سکونت کارجو می باشد. نام باید بصورت کامل (نام و نام خانوادگی) بوده و با سایزی بزرگتر (Bold) درج شود. سال تولد صرفاً جهت اطلاع کارفرما از سن شماست و لذا درج دقیق ماه و روز آن غیر ضروری است. توصیه می شود بدلیل حفظ حریم اطلاعات شخصی از ذکر آدرس بطور کامل پرهیز نموده و صرفاً به مشخص نمودن محدوده سکونت اکتفا ورزید.

2-علائق حرفه ای

این قسمت از رزومه مبین توضیحی مختصر از علائق و خواستگاه حرفه ای کارجو می باشد. لطفاً توجه فرمائید که این بخش از رزومه جنبه اختیاری داشته و در صورت تمایل به درج، پس از اطلاعات شخصی قرار می گیرد. درج مطالب در این قسمت باید صریح و کوتاه باشد یعنی چیزی در حدود دو یا سه خط. با صراحت و صداقت زمینه هایی که در آنها علاقمند به کار و فعالیت هستید را توضیح دهید. توجه داشته باشید که علاقه شما امریست جدا از تواناییتان و در این بخش نیازی به اشاره به توانایی و مهارتهایتان نیست. دقت کنید که رابطه ای بین علائق شما و کاری که برایش درخواست می دهید برقرار باشد در غیراینصورت شاید کارفرما چنین بیاندیشد که شما درک درستی از نیاز وی و یا وظایف سمت مربوطه نداشته اید. این بخش مربوط است به نمایشی از شخصیت کاری خودتان در ذهن کارفرما. این نکته که کارفرما با خواندن این بخش از رزومه تان شما را راسخ در جایگاهی که خودتان را در آینده در آن می بینید حس نماید، تصویر بسیار مؤثری از شخصیت مصمم و با انگیزه شما در ذهن وی ایجاد خواهد نمود.

3-مدارک و سوابق تحصیلی

ذکر سابقه تحصیلی کارجو از نکات مهم در نگارش رزومه می باشد و وجود آن ضروری است. لیستی از تحصیلات علمی و دانشگاهی خود تهیه کنید و آنها را بترتیب از آخر به اول در این قسمت درج کنید. دلیل اینکار اینست که کارفرمایان تمایل دارند تا ابتدا بروزترین و آخرین سوابق شما را بررسی کنند. برای هر مورد در لیست، نام رشته تحصیلی، نام دانشگاه یا موسسه و در نهایت تاریخ شروع و اتمام دوره تحصیلی را قید نمائید. در زیر هر کدام از این موارد میتوانید به گرایش رشته مربوطه، دروس اصلی یا مرتبط گذرانده شده، موضوع پروژه یا پایان نامه و در صورت تمایل معدل فارغ التحصیلی خود اشاره کنید. البته ذکر این موارد تنها در صورت مرتبط بودن با کار و سمت درخواستی پیشنهاد می شود و در صورت اشاره از نوع ارتباط آنها با کار مطمئن شوید. توصیه می شود در صورتیکه آخرین مدرک تحصیلی شما کمتر از کارشناسی یا لیسانس است، به معرفی رشته تحصیلی دبیرستانی خود نیز بپردازید.

4-سوابق حرفه ای

این قسمت یکی از مهمترین و ضروری ترین بخش های رزومه کارجو بوده و محل توجه ویژه ای برای بسیاری از کارفرمایان محسوب می شود. جهت تکمیل این بخش از رزومه خود لیستی از سوابق کاری و سمتهای خود در گذشته تهیه نموده و آنها را مانند سوابق تحصیلی بترتیب از آخر به اول در این قسمت درج کنید. هر کدام از موارد ذکر شده در لیست این قسمت باید شامل جزئیات زیر باشد.

  • سمت و عنوان شغلی
  • نام شرکت، موسسه یا محل کار
  • مدت زمان فعالیت
  • مسئولیتهای سمت و کارهای مهم انجام شده

5-تجربیات و دوره های تخصصی

درج این قسمت در رزومه جنبه اختیاری دارد. چنانچه در حال ارسال درخواست برای یک کار تخصصی هستید، می توانید اطلاعاتی درباره گذراندن دوره های آموزشی مرتبط و یا تجربیات مهم در پروژه های مرتبط بصورت لیستی از عبارات خلاصه شده آماده نموده و آنها را بر حسب تاریخ (از امروز به گذشته) مرتب نمائید. برای هر مورد نام دوره، تاریخ و محل برگزاری آن، طول دوره و نوع گواهینامه اعطایی آن را مشخص نمائید.

6-مهارتها

توصیه می شود پس از ذکر تحصیلات و سوابق حرفه ای، بخشی از رزومه خودتان را به توضیح مهارتهایتان اختصاص دهید. این مهارتها می توانند هم شامل مهارتهای فنی و تکنولوژیکی مانند کار با نرم افزار یا سخت افزارهای مختلف باشد و هم شامل مهارتهای فردی مانند کارگروهی، مسئولیت پذیری، خلاقیت، نظم پذیری، میزان آشنایی با زبانهای خارجی و نظایر آن.هنگام ذکر مهارتها، میزان آشنایی خود با هر مورد را صادقانه قید نمائید یعنی مشخص کنید تا چه اندازه با زبان انگلیسی آشنا هستید.

7- حضور در کنفرانسها

اگر در حال ارسال درخواست کار جهت انجام کارهای علمی و تحقیقاتی هستید، ذکر تجربیات شرکت در کنفرانسهای علمی و تخصصی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. لیستی از این فعالیتها تهیه کرده و آنها را بر حسب تاریخ (از امروز به گذشته) مرتب نمائید. برای هر مورد نام سمینار یا کنفرانس را به همراه تاریخ و محل برگزاری قید نمائید.

معرفی سایت هایی برای ساخت رزومه:
http://cvbuilder.me
https://cvresume.ir
https://resume.io/uk/cv-examples
https://www.canva.com/resumes/templates
http://flowcv.com