شهروندان آمریکا برای کدام یک از اعضا خانواده خود می توانند درخواست ویزای مهاجرتی کنند و زمان تقریبی انتظار برای دریافت گرین کارت به شرح زیر است:
– همسر (حدودا 18 ماه)
– فرزند مجرد زیر ۲۱ سال در صورتی که فرزند طبق قانون شهروند آمریکا محسوب نشود (حدودا یک سال)
– فرزند مجرد بالای ۲۱ سال (حدودا 8 سال)
– پدر و مادر (حدودا 18 ماه)
– فرزند متاهل بالای ۲۱ سال (حدودا 14 سال)
– خواهر یا برادر (حدودا 14 سال)
– نامزد (حدودا یک سال)

برای همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال این افراد هم ویزا صادر خواهد شد به شرط آنکه در زمانی که طبق ویزابولتن نوبت رسیدگی به پرونده فرد فرا می رسد، فرزندان هنوز زیر ۲۱ سال باشند و مقررات قانون CSPA را رعایت نمایند. از طرفی، برای نامزد اگر از ازدواج قبلی دارای فرزند زیر ۲۱ سال باشد، برای فرزند وی هم ویزا صادر خواهد شد.

به‌عنوان مثال، سایر بستگان مانند دائی، عمو، عمه، خاله و فرزندان آن‌ها امکان درخواست ویزای مهاجرتی از طریق شهروندان آمریکا را ندارند.

? درخواست ویزای مهاجرتی و گرین کارت برای والدین صرفا مخصوص شهروندان آمریکا بوده و دارندگان گرین کارت نمی توانند برای والدین خود درخواست گرین کارت کنند.
? درخواست ویزای توریستی برای والدین نیازی به دعوتنامه یا ارائه ضمانت مالی توسط فرزند ساکن آمریکا ندارد و صرفا با تکمیل فرم DS-160 به صورت آنلاین انجام می شود. به طور کلی دریافت ویزای توریستی جز در مواردی که هدف از سفر شرکت در کنفرانس های علمی باشد نیاز به ارائه دعوتنامه ندارد.
? چنانچه فرد دارای گرین کارت در زمان حضور والدین خود در خاک آمریکا موفق به دریافت شهروندی آمریکا شود می تواند بلافاصله برای آن‌ها درخواست گرین کارت کند‌. در این حالت والدین می توانند تا زمان صدور گرین کارت در آمریکا بمانند حتی اگر مدت مجاز اقامت آن ها نیز منقضی شده باشد.
? درخواست ویزاهای نامزدی صرفا مخصوص شهروندان آمریکا است و افراد دارای گرین کارت نمی توانند برای نامزد خود درخواست ویزای نامزدی ارائه دهند.
? اقامت فردی که درخواست مهاجرت از طریق وی ارائه شده (Petitioner) در آمریکا در زمان صدور ویزا الزامی و از شرایط صدور ویزاهای مهاجرتی است.
? زمان رسیدگی به پرونده های مهاجرتی از طریق خانوادگی بستگی به دسته مهاجرتی فرد متقاضی ویزا دارد. در حال حاضر بدون در نظر گرفتن مشکلات ناشی از همه‌گیری کرونا و در صورت بازگشت امور به حالت عادی زمان های تقریبی برای رسیدن به مرحله مصاحبه در سفارتخانه ها از این قرار است:
? مهاجرت از طریق همسر شهروند آمریکا: ۱۲ تا ۱۵ ماه.
? مهاجرت از طریق فرزند شهروند آمریکا: ۱۲ تا ۱۵ ماه.
? مهاجرت از طریق همسر دارنده گرین کارت: ۱۴ تا ۱۶ ماه‌.
? مهاجرت از طریق دریافت ویزای نامزدی: ۸ تا ۱۰ ماه.
? مهاجرت از طریق خواهر یا برادر شهروند آمریکا: ۱۳ تا ۱۴ سال.
? مهاجرت از طریق پدر یا مادر شهروند آمریکا برای افراد مجرد بالای ۲۱ سال: ۷ تا ۸ سال.
? مهاجرت از طریق پدر یا مادر شهروند آمریکا برای افراد متاهل: ۱۱ تا ۱۲ سال‌.
? مهاجرت از طریق پدر یا مادر دارای گرین کارت برای افراد مجرد بالای ۲۱ سال: ۶ تا ۷ سال.

⚠️ در حال حاضر ده‌ها هزار پرونده مهاجرتی در سفارتخانه‌های آمریکا در انتظار رسیدگی است. پردازش این پرونده ها با در نظر گرفتن آینده نه چندان روشن همه‌گیری کرونا بزرگترین چالش دولت بایدن برای سر و سامان دادن به وضعیت آشفته صدور ویزاهای مهاجرتی خواهد بود. در صورت پیش بینی راهکارهای درست و اختصاص منابع کافی می توان امیدوار بود که بخش بزرگی از پرونده های انباشته شده در سفارت‌خانه‌ها تا اواخر تابستان ۲۰۲۱ مورد رسیدگی قرار گیرد.

+1
0
+1
0
+1
1
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0