مهاجرت به آمریکا از طریق ویزای f2a

اگر همسر شما اقامت دائم ایالات متحده را دارد و پرونده های این گروه زیر کتگوری F2A بررسی می شود. مدت زمان رسیدگی به پرونده های این گروه بستگی به ویزا بولتن هایی دارد که در وب سایت وزارت امور خارجه آمریکا اوایل تا اواسط هر ماه میلادی اعلام می شود.

مراحل کلی دریافت گرین کارت آمریکا از طریق ازدواج به شرح زیر است:

ویزای ازدواج برای شهروندها و مقیم ها (دارندگان گرین کارت) به طور مشترک قابل استفاده می باشد. ویزای ازدواج مهاجرتی است و در همان ابتدا گرین کارت گرفته می شود. مدت زمان دریافت ویزای ازدواج به طور متوسط بین 1.5 تا 2 سال است و در بعضی موارد تا 3 یا 4 سال هم ممکن است به طور بینجامد.

مراحل دریافت ویزا از طریق ازدواج مانند مراحل اخذ ویزا از طریق ویزای نامزدی می باشد فقط با این تفاوت که در مورد ویزای ازدواج پس از رفتن پرونده به NVC یک سری مدارک و هزینه ای در حدود 300 دلار درخواست می شود که تا زمان تکمیل نشدن ،پرونده برای سفارت فرستاده نمی شود. به همین دلیل مدت زمان ویزای ازدواج طولانی تر است. یکی از این مدارک، فرم اسپانسور مالی (I-864) است که در این مرحله باید فرستاده شود.

مدت زمان اخذ اقامت آمریکا از طریق ازدواج

جهت اخذ اقامت آمریکا، با توجه به قوانین فعلی حدود ۲ سال از زمان قبولی پرونده به شرطی که همه مراحل پشت سرهم و بطور منظم طی شده باشد و همچنین مدارک نیز سر زمان مقرر بدون فوت وقت به  اداره مهاجرت و NVC فرستاده باشید تا زمان مصاحبه همسرتون طول خواهد کشید. متأسفانه راهی برای جلو انداختن زمان مصاحبه وجود ندارد و باید در صف منتظران کتگوری F2A به انتظار بنشینید. اما می تونید زمان مصاحبه را وقتی که ویزابولتن مربوط به کیس نامبرتون اعلام شد و وقت مصاحبه دریافت کردید به تعویق بیاندازید.

ویزای F2A چیست؟

کتگوری F یا Family به چهار زیرگروه تقسیم میشود

 • F1
 • F2
 • F2
 • F4

همچنین زیر شاخه F2 به دو گروه  A و B یعنی F2A و F2B تقسیم میشود.

ویزای F2A

حرف F به معنی Family وعدد 2 یعنی این شاخه از کتگوری F2 ، شامل همسر و فرزندان شخص گرین کارتی می شود و حرف A هم مشخص می کند که دسته اول گروه F2 می باشد. یعنی:

2A: spouses and children of Permanent Residents

ویزای F2B

حرف F  و B (دسته دوم گروه F2 )  مشخص است و نیازی به توضیح اضافی ندارد اما عدد 2 یعنی در این شاخه از کتگوری F2 شامل فرزندان پسر و دختر 21 سال و بالای 21سال شخص گرین کارتی می شود.

یعنی: 2B: unmarried sons and daughters (21 years or age or older)

تعیین زمان مصاحبه 

هر ماه شماره هایی از طرف وب سایت وزارت امور خارجه با عنوان ویزا بولتن یا بولتن ویزا اعلام می شود که با توجه به شماره پرونده ای (Case Number) که دریافت کردید می بایست به این وب سایت رجوع کنید و شماره های اعلام شده را بررسی کنید تا اگر کیس نامبر شما در بازه شماره (ویزا بولتن) اعلام شده قرار دارد برای آن ماه جهت انجام مصاحبه خود آماده شوید.

چند نکته مهم پیرامون اخذ ویزای F2A

 • ازدواج غیر حضوری برای دولت و اداره مهاجرت آمریکا قابل قبول نیست
 • ازدواج موقت به هیج عنوان قابل قبول نیست
 • حتما باید قبل از اقدام به تشکیل پرونده عقد رسمی انجام شده باشد
 • بدترین حالت ممکن برای یک متقاضی این ویزا، ازدواج صوری است زیرا هم سبب جریمه های نقدی سنگین می شود هم فرد به زندان خواهد رفت و در نهایت از آمریکا دیپورت خواهد شد
 • اگر شخص موردنظر شما درحال حاضر متأهل هست قبل از اقدام و تشکیل پرونده می بایست از همسر قعلی خود جدا شده باشد
 • قبل از ازدواج توصیه می شود در یک سال گذشته حداقل یکبار هم رو دیده باشید و مدارک مستندی هم برایش داشته باشید مثل بلیط ، عکس و هر سندی که این مهم رو ثابت کند

اقدامات و مراحل تشکیل اولیه پرونده F2A

در خصوص چک لیستی که می بایست تهیه فرمایید و آدرس مرکزی که می بایست مدارکتان را ارسال کنید به این لینک مراجعه فرمایید.

دو مرکز در شهرهای شیکاگو و فونیکس وجود داره که بسته به محل زندگی متقاضی اصلی در هر ایالت می بایست به یکی از این دو مرکز مدارکتان را پست کنید.

هزینه  اخذ ویزای F2A

هزینه فایل کردن پرونده طبق قوانین جدید 535 دلار می باشد که تهیه و ارسال آن با چک یا Money order قابل قبول خواهد بود. پرداخت با وجه نقد پذیرفته نخواهد شد.

گرین کارت از طریق نامزدی به شرط ازدواج

 • مدت زمان دریافت ویزای نامزدی حدود 3 ماه تا یک سال و نیم است.
 • ویزای نامزدی آمریکا مخصوص متقاضیانی است که با یک شهروند آمریکایی نامزد باشند، یا قرار باشد با او ازدواج کنند.
 • این ازدواج می بایست با توجه به قوانین دولتی موجود در ایالات متحده آمریکا که ازدواج در آنجا صورت می گیرد، از لحاظ قانونی امکان پذیر باشد به عبارتی دو طرف باید مجرد باشند و از لحاظ قانونی به سن ازدواج رسیده باشند و یا اگر طرفین قبلا ازدواج کرده باشند قبل از اقدام برای ویزای نامزدی آمریکا باید مراحل قانونی طلاق را به طور قانونی سپری کرده باشند.
 • ویزای نامزدی آمریکا غیر مهاجرتی و موقت هست و بعد از ازدواج فرآیند گرفتن گرین کارت طی می شود.
 • فردی که فاقد ملیت آمریکایی است باید به قصد ازدواج وارد خاک آمریکا شود، و بایستی ظرف ۹۰ روز این ازدواج صورت گیرد.
 • ویزای نامزدی به هیچ وجه قابل تمدید نیست و پس از ۹۰ روز از تاریخ صدور باطل می‌شود.
 • طرفین باید یکدیگر را طی دو سال قبل از اقدام برای ویزای نامزدی حداقل یکبار حضورا ملاقات کرده باشند. برای این شرط یک استثنا وجود دارد، بدین صورت که اگر متقاضی بتواند ثابت کند که عدم این کار به خاطر یک سری مشکلات مثل مشکلات فرهنگی، اجتماعی، آداب و یا رسوم بوده است، امکان لغو این شرط وجود دارد.
 • کسانی که قصد ازدواج با خاله زاده، عمه زاده، عموزاده و یا دایی زاده خود را دارند، ممکن است طبق قوانین ایالتی و یا محل اقامت آن‌ها اجازه گرفتن ویزای نامزدی را نداشته باشند.
 • ویزای نامزدی آمریکا شرایطی را برای فرزندان مجرد زیر 21 سال فراهم میکند تا بهمراه فرد متقاضی به آمریکا مهاجرت نمایند.
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0