اکستنشن نمایش لیریک آهنگ در حال پخش

وقتی آهنگ‌های خارجی را با هدف یادگیری زبانی خارجی گوش می‌دهیم، مایلیم تا در کنار آن به متن اشعار (Lyric) نیز دسترسی داشته باشیم. خوشبختانه امروزه با وجود موتورهای جستجوگر مخصوص فایل‌های صوتی و ابزارهای افزودنی متعدد این کار دشوار نیز به سادگی آب خوردن شده است. اما این پرسش همچنان باقی است که چرا در بین این همه برنامه پخش فایل‌های صوتی و تصویری، همگی فاقد ابزاری داخلی برای این مهم هستند و همچنان باید به برنامه‌های افزودنی ثالث رجوع و یا جستجو در گوگل تکیه کرد. در ادامه افزونه‌هایی را معرفی می‌کنیم که این مورد را حل کرده و در محیط پخش کننده موسیقی، متن اشعار آهنگ را نیز نمایش می‌دهد.

LyricsSeeker برنامه‌ای افزودنی است که قادر به یافتن متن اشعار موسیقی دلخواه شما و نمایش آن در کنار محیط برنامه پخش‌کننده صوتی‌تان است. این افزودنی کم حجم 578 کیلوبایتی به خوبی با برنامه‌هایی چون iTunes، Winamp نسخه 5 و بالاتر، و مدیا پلیر ویندوز 9 و بعدتر کار می‌کند؛ و می‌توان آن را بر روی سیستم‌عامل ویندوز یا مک OS X به خوبی نصب کرد. البته به یاد داشته باشید که پس از نصب نیازمند اتصال اینترنتی در زمان پخش فایل‌های صوتی هستید.

اما این افزودنی چگونه کار می‌کند؟ LyricsSeeker قادر است متن اشعار فایل‌های صوتی را در بانک اطلاعاتی MetroLyrics که حاوی بیش از 1,000,000 ترانه و 20,000 خواننده است را بکاود و زمانی که فایل متنی مربوطه یافت شود، یک پیغام را در کنار ساعت ویندوز به صورت کادر اطلاع رسانی بادکنکی نمایش دهد. آنگاه برای گشودن متن کامل اشعار کافی است بر روی این کادر کلیک کرده و آن‌ها را در محیط مرورگر ملاحظه فرمایید.

از طرف دیگر برای تغییر تنظیمات برنامه می‌توانید در قسمتی که ساعت ویندوز قرار گرفته (System tray) دو بار کلیک زده و به قسمت تنظیمات رجوع کنید. اگر تعیین کنید که کادر اطلاع رسانی بادکنکی نمایش داده نشود، در عوض آیکن برنامه تغییر رنگ دهد که نشانگر یافتن متن ترانه مورد نظر خواهد بود.

با وجودی که می‌توان مستقیما به سایت MetroLyrics رفته و ترانه‌های درخواستی مان را برای یافتن متن اشعار بکاویم، برنامه LyricsSeeker این کار را به صورت خودکار برایمان انجام می‌دهد. پس اگر ملاحظه متن ترانه‌ها یکی از دغدغه‌های اصلی شماست، برنامه فوق موردی است که حتما باید بر روی سیستم خود نصب نمایید.

افزونه بعدی که قراره معرفی بشود نمایش متن آهنگ در ویندوز مدیا پلیر توسط ویندوز مدیا پلیر متن اشعار آهنگ هایی که پخش می کنید را برای شما به نمایش در بیاورد؟ امروز تصمیم داریم این قابلیت را به ویندوز مدیا پلیر خود با یک افزونه سبک اضافه کنیم. ابتدا از انتهای صفحه پلاگین مربوط به ویندوز مدیا پلیر را دانلود کنید. پس از نصب شدن افزونه Lyrics Plugin اگر پیغامی برای شما مبنی بر این که دوست دارید ویندوز مدیا پلیر اجرا شود، به نمایش در آمد بر روی Yes کلیک کنید و در غیر این صورت خودتان ویندوز مدیا پلیر را باز کنید و به مرحله بعدی بروید.

حال آهنگ مورد نظر خود را که دارای Lyrics (متن شعر) نیز هست را پخش کنید و به حالت Now Playing بروید. (اگر در حالت عادی هم از Now Playing استفاده می کنید فقط کافیست روی آهنگ مورد نظر در هارد خود جفت کلیک کنید تا آهنگ پخش شود)

نکته: این پلاگین برای Winamp و iTunes نیز در دسترس است.

اکنون شما باید دریک صفحه سفید متن آهنگ مورد نظر خود را ببینید.

برای فعال و غیر فعال کردن این افزونه؛ در حالت Library view از منوی Tools موس خود را بر روی Plug-ins نگه دارید و از منوی باز شده Lyrics Plugin را فعال یا غیر فعال کنید.

از آنجایی که من زبانم خوب نیست  Lyrics آهنگ ها رو هم دانلود می کنم که معمولا باید در صفحه ی ورد جداگانه ای آن ها را مشاهده کنم. این افزونه کار را برای من حداقل راحت کرده است.