یک موسسه غیر سیاسی و غیر انتفاعی بنام MPI (Migration policy Institute) اعلام کرد كه در تاريخ آمریکا بالاترین سطح کیفی مهاجران متعلق به جامعه ایرانیان است. جامعه ایرانی تبار از نظر

  • آموزش و تحصیلات،
  • مشاركت اجتماعی،
  • پرداخت مالیاتی و اجرای قانون ، برترین مهاجرانی هستند که تاریخ امریکا تا کنون به خود دیده است.

بر اساس دو سرشماری سالهای 2010 و 2020 تعداد ایرانیان مقیم آمریکا یک میلیون و نهصد هزار نفر است که نهصد هزار نفر آنان در کالیفرنیا زندگ می کنند. كه 20 درصد جمعیت شان در بورلی هیلز Beverly Hills هستند .
ایرانیان مقیم امریکا از نظر مذهبی بسیار متنوع هستند كه در ميان آنان مسلمانان، بهائیان ، مسیحیان ارمنی-آشوری، زرتشتیان، یهودیان، عارفان، معنویت گرایان و اومانیست ها… حضور دارند بعد از کالیفرنیا بیشترین جمعیت ایرانی در نیویورک؛ شمال نیوجرسی؛ ایالت واشنگتن. سياتل، بوستون، و هیوستون تگزاس ساکن هستند.
مدرک 51 درصد ایرانیان بیش از لیسانس است. در حالی که این نسبت در جمعیت آمریکایی24 درصد است. از هر چهار ایرانی بیش از یک نفر فوق لیسانس و دکتری دارد این بالاترین آمار در میان 67 گروه قومی ساکن امریکا است. بر اساس آمار اداره بازرگانی ، ایرانیان در بین 20 گروه مهاجر برتر ، بالاترین نرخ مالکیت کسب ‌وکار را دارند که سهم قابل توجهی در اقتصاد ایالات متحده دارند.
تقریباً از هر دو خانواده ایرانی-آمریکایی یک خانوار درآمد سالانه بیش از 100 هزار دلار دارند اما این نسبت در خانواده امریکایی یک به پنج خانواده است. بر اساس آماردانشگاه MIT ، اساتید، دانشمندان، مهندسان و مشاغل ایرانی در ایالات متحده حدود یک تریلیون دلار را در اختیار دارند یا آن را مدیریت می کنند. آنها در هر بخش از جامعه حضور برجسته ای دارند. در حال حاضر، نزدیک به 15000 پزشک ایرانی در ایالات متحده مشغول به کار هستند. ایرانیان به عنوان قانونمندترین قومیت تاکنون، و کمترین بزه اتهام و محکومیت را دارند. بزه و خلاف در جامعه ایرانی-آمریکایی پایین ترین رتبه در مقایسه با دیگر مهاجران در تاریخ ایالات متحده است. دوازده هزار استاد تمام ایرانی دردانشگاهها و موسسات اموزش عالی آمریکا تحقیق و تدریس می کنند بطوری که به سختی می توان یک دانشگاه یا کالج آمریکایی را پیدا کرد که در آن حداقل یک یا چند استاد ایرانی آمریکایی در آن خدمت نکنند. آنچه بیش از همه قابل توجه است این است که 75 درصد اساتید ایرانی در دویست دانشگاه برتر امریکا ( از میان چهارهزار دانشگاه) تدریس میکند.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0